W 2024 roku przypada 13 dni świątecznych. Okazuje się, że tym razem dzięki ich rozmieszczeniu możemy z łatwością wydłużyć własny urlop. Jednocześnie pozostawiając sobie większą "poduszkę bezpieczeństwa" w postaci dni wypoczynkowych.
O harmonogramie dni wolnych decyduje okres rozliczeniowy ustalony przez pracodawcę i zaakceptowany przez pracownika. Urlop można wybrać w dowolnym dniu tygodnia. Natomiast jeśli święto przypada w innym dniu niż niedziela, pracownik może odebrać dzień wolny w ramach ustalonego okresu rozliczeniowego.
Dni wolne 2024. Kiedy przypadają święta?
Tak jak wspomnieliśmy - w przyszłym roku przypada 13 dni wolnych od pracy.
1 stycznia – Nowy Rok – w 2024 roku wypada w poniedziałek
6 stycznia – Święto Trzech Króli – sobota – za ten dzień przysługuje nam jeden dzień wolny
31 marca i 1 kwietnia – Wielkanoc - niedziela, poniedziałek
1 maja – Święto Pracy – środa
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – piątek
19 maja – Zielone Świątki – niedziela
30 maja – Boże Ciało – czwartek
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – czwartek
1 listopada – Wszystkich Świętych – piątek
11 listopada – Święto Niepodległości – poniedziałek
25 grudnia – Boże Narodzenie - I dzień Świąt – środa
26 grudnia – Boże Narodzenie - II dzień Świąt – czwartek
Najlepszą okazją do przedłużenia sobie urlopu w 2024 roku będzie majówka oraz okres bożonarodzeniowy. Te dwa epizody zapewnią nam najdłuższy wypoczynek przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Wystarczą zaledwie trzy dni, aby cieszyć się dziewięciodniowym wypoczynkiem.
I tak: 1 maj wypada w środę, a 3 maj w piątek. Wykorzystując urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, zaplanujemy wolne od 27 kwietnia aż do 5 maja. W przyszłym roku możemy cieszyć się też z innego święta. Boże Ciało, bo o nim mowa przypada 30 maja. Wówczas możemy wybrać się na 4-dniowy urlop w dniach 27-29 maja oraz 31 maja. Tym samym zyskamy 9 dni wolnego.
Przedłużone święta w grudniu
Wielkanoc w przyszłym roku przypada 31 marca oraz 1 kwietnia. Wykorzystując urlop w dniach2-5 kwietnia, zyskamy wolne od 30 marca do 7 kwietnia.
15 sierpnia obchodzimy w Polsce święto Wniebowzięcia. W tym roku przypada ono w środku tygodnia. Jeśli zdecydujemy się na wzięcie urlopu w dniach 12-14 sierpnia oraz 16 sierpnia to wówczas zyskamy 9 dni wolnego.
Innymi ważnymi świętami przypadającymi w środku tygodnia będą: Wszystkich Świętych oraz święto Niepodległości. Tym samym aż dwa razy możemy zorganizować przedłużenie urlopu. Warto zastanowić się nad wzięciem wolnego od 28 do 31 października oraz w dniach 12-15 listopada.
Aby jak najkorzystniej wykorzystać przypadające w środku tygodnia dwa dni świąteczne Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia 2024 r.), należy wziąć urlop dwa dni przed świętami i jeden dzień po (27 grudnia). Tym samym wolne będziemy mieć od 21 do 29 grudnia