- Chcemy kontynuować dobrą współpracę między stronami w naszej radzie. W tej chwili jesteśmy jedną z najlepszych Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w Polsce, u nas wszystkie strony umieją się dogadać i rozwiązywać problemy. To na pewno będę chciał kontynuować – mówi Sebastian Gawronek, szef zarządu regionu bydgoskiego NSZZ „Solidarność” i członek władz krajowych związku, który od 23 grudnia przejmie rotacyjne przewodniczenie Kujawsko-Pomorskiej WRDS. Na swym ostatnim w tym roku spotkaniu Rada zebrała się w środę (20 grudnia) w kujawsko-pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.
Zmiana jest zgodna z zasadami rotacyjnego kierowania pracami rady. Od grudnia zeszłego roku radzie przewodniczyła strona samorządowa, teraz przyszedł czas na związkowców. Sebastian Gawronek, jako nowy przewodniczący przejmie obowiązki 23 grudnia. Jakie tematy będą w agendzie działań rady?
- Na pewno wynagrodzenia w sferze budżetowej. To problem, który ciągnie się od lat. Nie tylko nasz związek, ale wszystkie centrale związkowe mówią, że potrzebne są rozwiązania systemowe w tym zakresie. O tym chcielibyśmy dyskutować, a nawet zaproponować pewne rozwiązania legislacyjne – podkreśla Sebastiana Gawronek.
Rada dała radę
W ciągu tego roku pracy WRDS problemów do rozwiązania, także tych trudnych, nie brakowało.
- Zajmowaliśmy się przeróżnymi problemami, interweniowaliśmy na wniosek różnych środowisk, jako przewodniczący rozpocząłem z przytupem, bo jeszcze w styczniu zajmowaliśmy się sprawą odpadów bydgoski-toruńskich. Udało się znaleźć porozumienie, ten konflikt został zażegnany – podsumowuje rok działania Rady jej ustępujący przewodniczący, marszałek województwa Piotr Całbecki. – Zajmowaliśmy się też sprawami, które dręczyły całą Polskę, zaczynając od sytuacji w szkolnictwie. Środowiska nauczycielskie, ale i samorządy, postulowały zmianę systemu naliczania subwencji tak, by te środki wystarczały na funkcjonowanie oświaty. Były też oczekiwana podwyżek. Wiemy, że zapowiedź obecnego rządu po części realizuje ten postulat, ale przed nami jeszcze długa batalia o to, by cały ten system uzdrowić, bo to, co teraz mamy, jest jakimś anachronizmem. Zajmowaliśmy się też służbą zdrowia. Ważnym tematem była sytuacja służby zdrowia w kontekście zdrowia psychicznego. O tym, jak ten system działa i jak powinien działać. Zajmowaliśmy się także Strategią Rozwoju Województwa.
Jest już zresztą sprawa, którą WRDS z nowym przewodniczącym musi się zając z marszu – chodzi o bardzo trudną sytuację przedsiębiorstwa Stomil Bydgoszcz, produkującego m.in. różnego rodzaju węże dla przemysłu i rolnictwa, które znalazło się w poważnych tarapatach - według wielu opinii – z powodu nieuczciwej konkurencji.
- Problem dotyczy zalewania polskiego rynku chińskimi wyrobami, które nie mają odpowiednich certyfikatów. Ich jakość po prostu zagraża bezpieczeństwu w tych branżach, w których są one wykorzystywane. Muszą być przestrzegane przepisy dotyczące certyfikacji przy wprowadzania towarów na polski rynek. Takie przepisy są, trzeba je tylko egzekwować – podkreśla przewodniczący Gawronek.
Z rotacją w prezydium
Przypomnijmy:
- Kujawsko-Pomorską Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (KPWRDS) tworzą przedstawiciele wszystkich stron debaty publicznej: pracodawców, związków zawodowych, samorządów, administracji rządowej. Rada zajmuje się m. in. opiniowaniem dokumentów strategicznych, działa także na rzecz rozwiązywanie pojawiających się sporów.
- Prezydencja w Radzie sprawowana jest rotacyjnie, kolejno przez przedstawicieli stron w rocznych kadencjach.
- Według przyjętego w czerwcu tego roku harmonogramu, do 22/12/2024 przewodniczyć będzie przedstawiciel strony związkowej, a następnie: reprezentant pracodawców (23/12/2024-22/12/2025, wojewoda (23/12/2025-22/12/2026) i marszałek województwa (23/12/2026-22/12/2027).