Droga szybkiego ruchu S10 przebiegająca przez Kujawy i Pomorze ma stać się najprostszą drogą ze Szczecina do Warszawy

Region Raport
Biznes Region
x
Fot. GDDKiA

Dzięki S10 powstanie szlak transportowy na północ od autostrady A2. Trasa o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej w okolicy Naruszewa. Realizacja wszystkich brakujących odcinków drogi szybkiego ruchu S10 zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. S10 stanie się również częścią nowego, północnego korytarza drogowego, od granicy z Niemcami do granicy z Litwą.

Kierowcy korzystają już z trasy pomiędzy węzłem Szczecin Zdunowo i końcem obwodnicy Stargardu. Omijają Bydgoszcz południowo-zachodnią częścią obwodnicy i Toruń jednojezdniowym odcinkiem S10 na południe od miasta oraz Wałcz w woj. zachodniopomorskim i Wyrzysk w woj. wielkopolskim. To w sumie ponad 110 km.

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Trzy wnioski o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID) już zostały złożone. Dla ostatniego wciąż opracowywane są materiały. Z końcem listopada opublikowano obwieszczenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji ZRID. Chodzi o odcinki Solec - Toruń Zachód oraz Bydgoszcz Południe Emilianowo wraz z rozbudową DK25.

W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz około 100-kilometrowy od autostrady A1 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie 2022 roku decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem o dodatkowy pas ruchu około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10.

Ogłoszone są przetargi na osiem nowych odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Piłą, o łącznej długości blisko 114 km. W przyszłym roku planowane jest podpisanie umów, a zakończenie w 2028 roku.  

Z kolei pomiędzy A1 i Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej trasa będzie miała swój początek na węźle Włocławek Północ na A1. Następnie droga biec będzie nowym mostem przez Wisłę do gminy Fabianki. Dalej prowadzi na wschód, gdzie w gminie Tłuchowo przekroczy granicę woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Długość tej części wynosić będzie około 40 km. W woj. mazowieckim trasa będzie miała około 60 km i biegnie na południowy wschód w okolicy Płocka. S10 będzie połączona z Płockiem przez DK60, która będzie poprowadzona nowym śladem w układzie dwujezdniowym. S10 Swój bieg kończyć będzie na północnym przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, czyli S50, w okolicach miejscowości Naruszewo. Dokumentacja obejmuje także 20 km połączenia drogą S10 z S7 za pomocą S50, która będzie odcinkiem obwodnicy Warszawy.  

Na terenie woj. wielkopolskiego Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad złożyła wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej dla odcinka Piła – Wyrzysk o długości ok. 28 km i dla dobudowy drugiej jezdni obwodnicy Wyrzyska w ciągu drogi ekspresowej S10. To kolejny etap przygotowań do realizacji tej inwestycji.