Absolwenci z Torunia otrzymali klucze do mieszkań. To element konkretnej strategii miasta

Puls Dnia
Region Raport
U
Fot. Bartosz Fryckowski

Poniedziałek (11.12) jest ważnym dniem w życiu piątki absolwentów toruńskich uczelni wyższych, którzy otrzymali klucze do mieszkań od prezydenta Michała Zaleskiego. Świeżo wyremontowane lokale znajdują się w kilku punktach miasta. 


To już dziewiąta edycja programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który ma na celu zatrzymywanie zdolnych młodych ludzi w Toruniu. Inicjatywa jest adresowana do absolwentów toruńskich uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 30 roku życia, prowadzą działalność naukową i artystyczną na terenie miasta, nie posiadają prawa własności do lokalu mieszkalnego, są zatrudnieni na umowę o pracę w Toruniu oraz zakończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7. 


- Inicjatywa ta od samego początku wynikała z zamiaru zapewnienia warunków mieszkaniowych dla tych absolwentów, którzy zdecydowali się pozostać w Toruniu. To zamierzenie służy tego, aby zatrzymać ich na dobre w naszym mieście. W tym roku wpłynęło osiem wniosków, a z racji, że mamy pięć lokali to też tylu absolwentów. Mam nadzieję, że ten program będzie kontynuowany - opowiada prezydent Michał Zaleski.


Kim są tegoroczni laureaci? 


Klucze do mieszkań trafiły do piątki absolwentów toruńskich uczelni wyższych: Oliwii Gemezy (absolwentki kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika), Krystian Lachor (absolwent informatyki medialnej na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej), Roksana Herbasz (absolwentka pedagogiki i prawa na UMK, doktorantka pedagogiki), Paweł Nowak (absolwent Wydziału Chemii na UMK, doktorant chemii), Anna Laskowska (absolwentka chemii na UMK, doktorantka chemii). 


Co najważniejsze, laureaci wiążą swoją przyszłość i plany z Toruniem. - W ostatnim półroczu założyłam rodzinę, także do mieszkania wprowadzę się z mężem, a już wkrótce zamieszka z nami oczekiwane przez nas dzieciątko. Rozważałam po studiach czy wrócić do Trzemeszna, z którego pochodzę, jednak praca związała mnie z Toruniem. Do tego dodatek z mieszkaniem, które jest tańsze niż na rynku powoduje, że Toruń stał się przestrzenią do zakotwiczenia - mówi Roksana Herbasz. 


Jakie to mieszkania?


Wszystkie lokale stanowią własność Gminy Miasta Toruń i są zlokalizowane przy Fałata 75, Podgórnej 83, Reja 29, Rydygiera 6D i Rydygiera 6F.  Mieszkania mają jeden lub dwa pokoje. Średnia powierzchnia lokali to 40 m2. Wszystkie gruntownie wyremontowano. Łącznie na odnowienie mieszkań miasto wydało 360 tys. złotych, jednak 80% kosztów zostało pokryte przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Za czynsz absolwenci zapłacą od 240 do 280 zł. Oczywiście do tych kwot trzeba doliczyć opłaty za media. 


Jaki koszt mieszkań na rynku wtórnym?


Sprawdziliśmy na jednej z popularnych platform, ile kosztują mieszkania o podobnych metrażu w lokalizacjach, gdzie znajdują się lokale, które trafiły do absolwentów. I tak na Bydgoskim Przedmieściu w rejonie UMK jest to około 300-350 tys. złotych. Podobny jest koszt dwupokojowego mieszkania o powierzchni 40m2 na Rubinkowie I. Ceny za dwupokojowe lokale na Podgórnej o powierzchni około 40 m2 to ceny do 250 do blisko 400 tys. zł.


Zasady programu 


Umowa najmu w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" zawierana jest na 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia na warunkach umowy o pracę. Ponadto Absolwent po upływie każdego roku od dnia zawarcia umowy najmu składa zaświadczenie o zatrudnieniu. Po zakończeniu umowy najmu zawartej na czas określony, która trwała co najmniej 5 lat, na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej i właściwej komisji Rady Miasta Torunia, można zawrzeć z absolwentem umowę najmu na czas nieokreślony.
Do tej pory laureatami zostały 43 osoby.