Dużo, bardzo dużo dzieje się w toruńskim Młynie Kultury – nowo otwartej przestrzeni dla instytucji kultury samorządu województwa w dawnym młynie Richtera przez ul. Kościuszki 78/77. Warsztaty czekoladowe, karaoke dla młodzieży, koncerty, warsztaty muzyczne, coś dla miłośników komiksów - a to tylko cześć zaplanowanych na weekend (9 i 10 grudnia) atrakcji. W sobotę był nawet mikołajkowy tort, pocięty przez marszałka województwa, Piotra Całbeckiego, który symbolicznie Młyn Kultury otworzył.
Prawie równo cztery lata temu, 3 grudnia 2019 roku zamurowany został akt erekcyjny na budowie Młyna Kultury mieszczącego się w niezagospodarowanej dotąd części dawnego młyna Richtera na toruńskim Mokrym - pierwszą część tego wielkiego kompleksu zajmuje od dziesięciu lat należący do samorządu Torunia Młyn Wiedzy, w części środkowej zlokalizowane jest Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży.
Dziś już można korzystać ze zrewitalizowanej w okazały sposób południowej części dawnego młyńskiego zespołu. Na sześciu kondygnacjach Młyna Kultury swe siedziby lub oddziały mają trzy instytucje kultury prowadzone przez samorząd województwa:
- Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (piętro 1., galeria nadal będzie pracować także na Rynku Nowomiejskim),
- Nowoczesna mediateka Książnicy Kopernikańskiej (piętra 2 i 3),
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (pietra 4-6)
Całość obejmuje powierzchnię 4 tys. mkw. Młyn kultury to duży projekt. Koszt inwestycji to ponad 30 mln zł, w tym 2/3 to wsparcie ze środków Unii Europejskiej – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Architektura całości, łącznie z widowiskowo przebudowaną z użyciem szkła i metalu elewacją, to dzieło architekta Rafał Mysiaka z poznańskiej pracowni House of Houses, cenionego w Polsce specjalisty od adaptacji dawnych obiektów przemysłowych.