Prezent na Mikołajki dla Ośrodka Braille’a. W środę otwarto nowy budynek przedszkola

Puls Dnia
Region Raport
Autor
m
Fot. T.Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWK-P

Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby o ośrodku imienia L. Braille’a w Bydgoszczy. I dodajmy, że zawsze są to opinie pozytywne. Dziś dotarła stamtąd kolejna dobra wiadomość – w środę (6 grudnia) uroczyście otwarto tam nowy budynek przedszkola. To świetny prezent na Mikołajki przede wszystkim dla dzieciaków z Ośrodka.

Maluchy uczęszczające do Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy mają tam teraz specjalnie zaplanowaną przestrzeń do zabaw i rehabilitacji. Ośrodek zyskał bowiem funkcjonalny obiekt - na potrzeby przedszkola przebudowany został zabytkowy, dwukondygnacyjny obiekt przy ulicy 3 Maja 11 w Bydgoszczy. Samorząd województwa pozyskał go od samorządu Bydgoszczy.

Ile miejsc przybędzie?

W budynku znalazło się pięć sal dydaktycznych, a także gabinety terapeutyczne: psychologa i pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku, okulistyczny i sala integracji sensorycznej z elementami sali doświadczenia świata.

Jak informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl dzięki realizacji projektu powstało 21 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków (łącznie ośrodek ma teraz 41 miejsc). Obok powstał także plac zabaw dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

- Ta inwestycja jest dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Oddział przedszkolny w ośrodku Braille’a funkcjonował dotąd w budynku zbyt skromnym wobec potrzeb – podkreślał w rozmowie z kujawsko-pomorskie.pl wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który brał udział w otwarciu nowego budynku Ośrodka.

Ile kosztowała ta inwestycja?


Wartość całej inwestycji to 7 milionów złotych, z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Warto dodać, że ośrodek im. Braille’a (prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego) jest najstarszą placówką kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku w Polsce.


- W szkole kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, oddziały przedszkolne, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy – informuje serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.