Synoptycy zapowiadają, że mroźna zima w większej części Polski utrzyma się do soboty. Za sprawą niżów znad Atlantyku w pierwszej połowie przyszłego tygodnia odwilż ogarnie cały kraj. Zalegający w sporych ilościach śnieg zacznie szybko topnieć. Zima jednak jeszcze przed nami i dlatego sprawdzamy, jak są do niej przygotowane miasta na Kujawach i Pomorzu.
Zapasy soli do sypania dróg, piaskarki, pługi - to wszystko potrzebne jest do utrzymania ruch w czasie zimy. Jak sobie radzą Bydgoszcz, Toruń i Włocławek, by zima jak zwykle nie "zaskoczyła drogowców"?
Bydgoszcz
- Solarki są już gotowe, a magazyny są wypełnione solą - informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym, gdy przeprowadzaliśmy remonty i przebudowy wielu bydgoskich ulic. Prace miały na celu m.in. lepsze odwodnienie dróg. Dzięki naprawom nawierzchni nie będzie ona ulegała dalszemu niszczeniu, a brak kolein i spękań ułatwi przeprowadzanie odśnieżania.
ZDMiKP na zakontraktowane:
- 14 pługosolarek (w przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżających),
- 3 równiarki.
Przygotowane jest:
- 120 ton soli,
- 20 ton chlorku wapnia,
- 300 ton piasku.
Średnio w ciągu roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic wydawane jest ponad 6 milionów złotych. Za odśnieżanie jezdni odpowiedzialne są dwie firmy: Remondis oraz Corimp.
W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowej i wojewódzkie. W tym standardzie odśnieżane będą od tego roku parkingi Park & Ride.
Utrzymanie chodników i miejsc w strefach płatnego parkowania ZDMiKP zleca pięciu firmom zatrudniających w zimowych sezonie ponad 100 osób i wyposażonych w 20 mikrociągników.
Na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych do systematycznego odśnieżania i posypywania solą włączone jest około 9 km wybranych tras rowerowych.
Podczas wystąpienia złych warunków atmosferycznych dyżury są pełnione przez całą dobę przez pracowników Zarządu. Wszelkie uwagi i interwencje związane z prowadzoną akcją Zima można zgłaszać telefonicznie: tel. 52 582 27 14 lub 15, kom. 783 931 717 lub mailowo: utrzymanie@zdmikp.bydgoszcz.pl.
Toruń
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania utrzymuje w sumie ponad 940 km ulic. Natomiast powierzchnia utrzymania chodników komunalnych i dróg rowerowych to ponad 1,5 mln metrów kw.
MPO posiada:
- 14 pługosolarek,
- 9 ciągników z rozsypywaczami piasku i pługami,
- 7 ładowarek i koparko-ładowarek z osprzętem do odśnieżania,
- 2 pojazdy z pługami,
- 20 koksowników.
Przygotowane jest:
- 2700 ton soli drogowej,
- 1000 ton piasku,
- 101 ton chlorku wapnia.
Do końca roku dostarczone zostanie jeszcze 500 ton soli, 73 tony chlorku oraz 1000 ton piasku.
Zajezdnia tramwajowa ma obecnie 500 kg chlorku wapnia i tonę piasku. Dysponuje także pługami do ciągników, które służą do odśnieżania samej zajezdni, terenów przyległych oraz pętli tramwajowych. Ponadto przeprowadzane są przeglądy systemów ogrzewania zwrotnic.
W zajezdni autobusowej zgromadzono 20 ton piasku i 3 tony soli. Jest też pługopiaskarka do odśnieżania terenu zajezdni.
W kwestii zalegającego śniegu i lodu zgłoszenia można kierować do dyżurnego Straży Miejskiej pod numer alarmowy 986. Centralny punkt służby dyspozytorskiej akcji zimowej mieści się w MPO przy ul. Grudziądzkiej 159. Telefony do dyspozytorni Akcji Zima: 56 63 98 136 i 605 102 300, e-mail: akcjazima@mpo.torun.pl.
Włocławek
O zimowe utrzymanie ulic Włocławka dba Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko". W Akcji Zima dwudziestu pracowników "Saniko" pełni dyżur w systemie 3-zmianowym. W przypadku konieczności obsada może ulec rozszerzeniu.
Wyposażenie sprzętowe:
- 6 sześć piaskarko-solarek,
- 9 pługów odśnieżających,
- polewaczka,
- ciągniki i inne pojazdy do 3,5 tony.
Przygotowane jest:
- 1365 ton soli drogowej,
- 45 ton piasku,
- 16 metrów sześciennych roztworu solanki.