Pociągiem do Ciechocinka. Ważny krok do przywrócenia stałego połączenia kolejowego z kurortem

Puls Dnia
Region Raport
List intencyjny w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych  z Ciechocinkiem został podpisany
Fot. Ryszard Warta

- Przywrócenie połączenia kolejowego na zelektryfikowanej linii do Ciechocinka to kluczowa sprawa dla drugiego z największych uzdrowisk w kraju i największego w regionie. To dla nas bardzo ważne. Mamy już elektryczne autobusy, Ciechocinek musi iść w kierunku połączeń ekologicznych  - mówił burmistrz kurortu, Jarosław Jucewicz.

Tymczasem pociągi do Ciechocinka, na jednotorowej linii nr 245, nie kursują już od dobrych kilkunastu lat. Na krótko wróciły w roku 2014, ale kursowały epizodycznie, jedynie w sezonie letnim. To ma się jednak zmienić i popularny kurort odzyska wreszcie dostęp do kolei. We wtorek (5 grudnia) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zrobiono duży krok we kierunku przywrócenie stałych połączeń kolejowych między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim. List intencyjny w tej sprawie podpisali: reprezentujący zarząd województwa marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz oraz Arnold Berstch z zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.     
- Przywrócenie tego połączenie  jest bardzo ważne nie tylko dla kuracjuszy, które zjeżdżają do Ciechocinka z całej Polski i z zagranicy, ale także dla mieszkańców miasta, którym łatwiej będzie dojechać do szkoły, czy do pracy.  – mówi marszałek Piotr Całbecki,    
 

Zadowolenia z podpisanego dokumentu nie kryją także PKP PLK. 
 

- Cieszmy się z tej współpracy, mówimy o połączeniu z Ciechocinkiem, który przecież zawsze będzie atrakcyjnym celem. Odwracamy rozpoczęty jeszcze w latach 90-tych trend likwidacji  połączeń kolejowych. Remont tej linii kosztować może kilkanaście milionów. Jesteśmy w stanie wykonać te prace  w mniej niż rok – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu spółki PKP PLK do spraw inwestycji, który przyznał przy okazji, że jako dziecko, właśnie koleją podróżował na zimowisko do Ciechocinka, podchodzi więc do sprawy z osobistym sentymentem. 


Przywrócenie linii do stanu używalności w mniej niż rok, co będzie wiązało się z m.in. z odnowieniem peronów, remontem torowiska, instalacją zabezpieczeń przejazdów, montażem, we współpracy z GDDKiA, nowoczesnego systemu sterowania ruchem  przy węźle autostradowym - to bardzo ważna deklaracja.

 
- Dzisiejsze spotkanie to dowód na to, że dotrzymujemy słowa. Chcielibyśmy bardzo, żeby połączenie kolejowe z Ciechocinkiem udało się uruchomić już we wrześniu przyszłego roku, na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, Jeśli okaże się to niemożliwe, to w grudniu, wraz z nowym rozkładem jazdy – mówiła wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.  – Ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Przygotowujemy się do  rewitalizacji kolejnych połączeń. Dotyczy to między innymi Rypina. 
 

Za zaangażowanie w sprawę rewitalizacji linii do Ciechocinka, burmistrz Jucewicz dziękował marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu,  wicemarszałek Anecie Jędrzejewskiej oraz minister Annie Gembickiej, której przedstawiciel, toruński radny  Wojciech Klabun, także był obecny na wtorkowym spotkaniu.   

Po uruchomieniu linii, między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem kursować mają cztery pary pociągów.