Stary Fordon w Bydgoszczy. Przestrzeń miejska zmieniła się w ciągu ostatnich lat nie do poznania

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. UMB

W Starym Fordonie zakończono modernizację przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy okolicznych osiedli mogą już korzystać m.in. z nowych placów zabaw, alejek pieszo-rowerowych czy skateparku. Łączny koszt prac budowlanych wyniósł ponad 60 mln zł.

Przypomnijmy, że w początkowym etapie prac przebudowano wszystkie uliczki znajdujące się pomiędzy ul. Bydgoską i wiślanym brzegiem. Wzdłuż ul. Promenada powstała ścieżka rowerowa, umożliwiająca dostęp do atrakcji sportowych wybudowanych nad brzegiem rzeki. Ponadto w ostatnich latach modernizacji poddano także rynek fordoński, ulicę Bydgoską, a także powstało nabrzeże do cumowania łodzi. 

Jak podkreśla prezydent Bydgoszczy zmodernizowana część Starego Fordonu cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców.

- Za nami kolejna ukończona inwestycja w tej części miasta mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Satysfakcję sprawia to, że nowe atrakcje już budzą duże zainteresowanie, a Promenada nad Wisłą staje się popularnym miejscem spacerów nie tylko dla mieszkańców Starego Fordonu. Wiosną te tereny z pewnością będą przyciągać jeszcze więcej osób. Wiele dodatkowych elementów do naszego planu rewitalizacji wprowadziliśmy po konsultacjach z mieszkańcami, na przykład więcej nasadzeń, slip dla łodzi czy oryginalne ławki.


Jakie atrakcje przygotowano?

W pobliżu nabrzeża rzeki po stronie ul A. Frycza-Modrzewskiego powstał pumptrack, a w okolicach placu rowerowych akrobacji zlokalizowano boisko do siatkówki plażowej i ścieżkę dydaktyczną. Z kolei po drugiej stronie ul. A. Frycza Modrzewskiego urządzono plac zabaw dla dzieci, skatepark oraz strefę fit specjalnych ścianek. Na całym terenie ustawiono także m.in. ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci. 

 

 - W ramach zadania wykonaliśmy pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsca będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień te elementy nie są widoczne. Infrastruktura takich obiektów jak pumptrack jest również dostosowana do okresowego znajdowania się pod wodą - informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy.

 

Miasto stawia na zieleń 

W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. 

Jak przekazali bydgoscy urzędnicy: "Na skarpach zasadziliśmy kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż więziennego płotu na promenadzie przybyło kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie go tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".