Jaka będzie polityka rolna Unii Europejskiej? W Brukseli konferencję na temat tradycyjnego rolnictwa otworzył marszałek Piotr Całbecki

Region Raport
Biznes Region
m
fot. Mieszko Matusiak dla UMWKP

Tradycyjne rolnictwo i jego znaczenie dla zrównoważonego rozwoju to temat konferencji, którą w piątek (24 listopada) w Brukseli otworzył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki. Konferencję organizuje ONZ i Europejski Komitet Regionów.


To temat bardzo ważny dla kujawsko-pomorskiego. Jak wiadomo, jeśli chodzi o biznes rolniczy, jesteśmy jednym z głównych graczy w Polsce. W spotkaniu w Brukseli uczestniczyli przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz władz regionalnych z Włoch, Hiszpanii i Belgii.

Waga tradycji w rolnictwie


Jak informuje oficjalna strona Urzędu Marszałkowskiego, Globalnie Ważne Systemy Dziedzictwa Rolniczego (Globally Important Agricultural Heritage Systems, GIAHS) to oenzetowska inicjatywa na rzecz zachowania i promocji tradycyjnego rolnictwa, jako ważnego elementu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz działań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony krajobrazu.


- Obszary wiejskie mogą odegrać strategiczną rolę, jeśli chodzi o ograniczenie zmian klimatycznych i bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza jeśli postawimy na tradycyjne rolnictwo, rozwój lokalnych rynków żywnościowych i krótkie łańcuchy dostaw żywności oraz rozwiążemy kwestię stabilizacji dochodów małych farm - podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki (cytat za serwisem kujawsko-pomorskie.pl) - Bo tradycyjne rolnictwo to zrównoważone metody hodowli i uprawy, autentyczna żywność bogata w wartości odżywcze, to także utrzymanie dziedzictwa kulturowego wsi i ochrona cennych elementów wiejskiego krajobrazu.

Marszałek opracowuje opinię


Warto też dodać, że marszałek Piotr Całbecki będzie jednym z opracowujących opinię Europejskiego Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej – jednego z najważniejszych dokumentów, dotyczących przyszłości europejskiego rolnictwa. Drugim opracowującym opinię jest przewodnicząca Komisji Zasobów Naturalnych w Komitecie Regionów, Isilda Gomes (na zdjęciu z marszałkiem Całbeckim).


- To będzie także jeden z najważniejszych dokumentów NAT obecnej kadencji. Dziękuję kolegom z komisji i Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów za zaufanie. – podkreślał w  Brukseli marszałek Piotr Całbecki (cytat za serwisem kujawsko-pomorskie.pl) - Wiem, jak duża to odpowiedzialność. Ale wiem też, że możemy wspólnie wypracować rozwiązania skutkujące zwiększeniem bezpieczeństwa żywnościowego kontynentu, godziwymi dochodami rolników i zachowaniem dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Będę prowadził w tej sprawie konsultacje z rolnikami naszego województwa.