To budżet ambitny, proinwestycyjny, ale i trudny – mówi prezydent Maciej Glamowski. Poznaliśmy projekt budżetu Grudziądza na 2024 rok

Puls Dnia
Region Raport

- Przyszły rok powinien być przełomowy, jeśli chodzi o korzystanie ze środków europejskich - przekonywał prezydent Grudziądza Maciej Glamowski podczas prezentacji założeń budżetu miasta na 2024 rok. Mimo trudności jest on nastawiony na inwestycje.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przedstawił 20 listopada założenia budżetu miasta na 2024 rok.

– To kontynuacja tego, co robimy do tej pory. To budżet ambitny, proinwestycyjny, ale i trudny – podkreśla Maciej Glamowski. – Podtrzymujemy wydatki na inwestycje na bardzo wysokim poziomie, bo chcemy, aby miasto się rozwijało. Pamiętajmy, że samorządy znalazły się w trudnej sytuacji z powodu znaczących ubytków w dochodach bieżących. Przyszły rok powinien być przełomowy, jeśli chodzi o korzystanie ze środków europejskich. Budżet jest planem finansowym, który będziemy chcieli zrealizować.

  • Łączna kwota dochodów budżetu - 819,5 mln zł
  • Łączna kwota wydatków budżetu - 839,3 mln zł
  • Planowany deficyt budżetowy - 19,7 mln zł
  • Łączne zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku wyniesie - ok. 308,8 mln zł

W projekcie budżetu czytamy, że źródłem pokrycia planowanego deficytu budżetowego będą wpływy z emisji obligacji (258,5 mln zł) i kredyty (50,2 mln).

 

W wydatkach bieżących największy udział ma oświata i edukacja oraz polityka społeczna

 

Inwestycje

  • Środki unijne to 5,7 mln ł. Z nich mają być finansowane: budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Miłoleśnej, utworzenie klubu dziecięcego "Strzemięcin", zakup 8 automatów biletowych, budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dębowej, a także program Cybernetyczny Samorząd.
  • Środki z Programu Inwestycji Strategicznych i Rządowego Programu Odbudowy Zabytków to 59 mln zł. Z nich mają być finansowane: budowa hali targowiska hurtowego, budowa dróg na osiedlu Rządz, budowa delfinka przy ZSO w Grudziądzu, poprawa dostępności komunikacyjnej terenów przemysłowych Mniszek i Rządz, remont willi Victoriusa, rewitalizacja Góry Zamkowej, remont willi Victoriusa oraz rewitalizacja Parku Miejskiego na Wzgórzu Zamkowym.
  • W budżecie Grudziądza na kontynuowanie i nowe inwestycje drogowe, a także przygotowanie dokumentacji modernizacji i budowy kolejnych ulic zaplanowano blisko 59 mln zł.
  • Inne inwestycje to m.in. budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 wraz z obiektem Komendy Państwowej Straży Pożarnej (ok. 12 mln zł), modernizacja sieci lokalnej wraz z infrastrukturą teleinformatyczną w budynkach Urzędu Miejskiego oraz instalacji elektrycznej w budynku Urzędu Stanu Cywilnego (1,5 mln zł) czy wyposażenie stanicy żeglarskiej nad Jeziorem Rudnickim Wielkim w odnawialne źródła energii wraz z zagospodarowaniem terenu (ok. 1,4 mln zł).

Z prezentacją dotyczącą projektu budżetu można zapoznać się TUTAJ.

O projekt budżetu Bydgoszczy na 2024 rok piszemy TUTAJ.