Przybywa matczynych emerytur na Kujawach i Pomorzu. Obecnie ZUS wypłaca ich ponad 4 tysiące

Puls Dnia
Styl Życia
x
Fot. 123rf

Kobiety, które nie wypracowały nawet minimalnej emerytury, a urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać o świadczenie Mama 4 plus. Obecnie w regionie świadczenie z ZUS-u otrzymuje ponad 4,1 tys. osób. W tym roku do oddziałów ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło ponad 1,1 tys. wniosków.

Warunkiem otrzymania świadczenia jest urodzenie i wychowanie lub wychowanie co najmniej czworga dzieci, ukończenie 60 lat, zamieszkanie w Polsce i brak niezbędnych środków utrzymania. Świadczenie przyznawane jest przez Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS.


Ile wynosi matczyna emerytura?

Maksymalna kwota świadczenia Mama 4 plus wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1588,44 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Pełną kwotę świadczenia otrzymują osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie Mama 4 plus stanowi dopełnienie do kwoty 1588,44 zł.

Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego korzystają głównie mamy, ale wyjątkowych sytuacjach świadczenie mogą otrzymać także ojcowie po 65 roku życia. Dotyczy to sytuacji śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowania dzieci.


Mama 4 Plus w naszym regionie

W województwie kujawsko-pomorskim świadczenie Mama 4 plus z ZUS-u otrzymuje ponad 4,1 tys. osób, w tym 1,5 tys. osób otrzymuje pełną wysokość świadczenia, a 2,6 tys. osób otrzymuje uzupełnienie do kwoty gwarantowanej emerytury minimalnej.


Jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Świadczenie Mama 4 plus przyznawane jest na wniosek. Należy do niego dołączyć m.in. oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie prawa do świadczenia.

Przyznawane jest dożywotnio, ale pod warunkiem, że nie zmienią się okoliczności mające wpływ na prawo lub wysokość świadczenia. Osoba, która je otrzymuje, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów, zaprzestaniu zamieszkania w Polsce, czy też prawie do innego świadczenia.