Plac Wolności w Bydgoszczy jak za dawnych lat. Wkrótce stanie się znów wizytówką miasta?

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. UMB

Firma Strabag zmodernizuje plac Wolności w Bydgoszczy. Jej oferta okazała się najkorzystniejsza w postępowaniu przetargowym. Prace podzielone na etapy mają się zakończyć w 2025 roku. 

 

W XVII wieku na terenie placu Wolności istniał ogród klasztorny sióstr Klarysek. Dopiero w 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Pierwszy, ale znacznie mniejszy niż ten obecny plac miejski, wytyczono w 1854 r. 

 - Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Teraz, przy okazji zakończonych już  prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców.

Na placu dokonano już wcześniej kilku modernizacji. W 2011 roku zakończono rewitalizację leżącego obok placu parku im. Kazimierza Wielkiego. Natomiast trzy lata później zrekonstruowano fontannę "Potop". Ponadto kilka kamienic przeszło remonty. Miejskie dotacje pomogły też w remontach kilku kamienic. 

Obecnie miasto rozstrzygnęło kolejny etap inwestycji. Firma Strabag za 8,4 mln zł w pierwszej kolejności przebuduje część placu przed kościołem. Pojawią się tam pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty.

Jak informuje bydgoski Urząd Miasta: "Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu, któremu przywrócimy wiele historycznych rozwiązań. W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas byliśmy w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować 5 pawilonów na własny koszt, uzgodniliśmy z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione".

Szalet stojący na placu Wolności także zyska nowy blask - wymienione zostaną płytki elewacyjne. Na placu stanie 27 nowych ławek z oparciami, pojawią się też trzy komplety stojaków na rowery. Z kolei od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. W koncepcji projektu pomyślano również o zegarze słonecznym i historycznym oświetleniu: 

 

  • frontowej elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
       
  • pomnika Wolności,
       
  • frontowej elewacji I Liceum Ogólnokształcącego,
       
  • wybranych drzew.