„Skrzyżowanie” to jedna z tych premier filmowych, na które polscy kinomani czekają. Choćby dlatego, że najważniejszą kreację stworzył w tym obrazie Jan Englert – bardzo dawno nie oglądany w tak dużej roli, a to w końcu aktorska ikona dla kilku pokoleń Polaków. Ale w kujawsko-pomorskim czekamy na ten film szczególnie z jeszcze innego powodu. W każdym razie postanowiliśmy sprawdzić, na jakim „Skrzyżowanie” jest etapie.
A dlaczego na ten realizowany w Krakowie film czekamy na Kujawach i Pomorzu? Z prostej przyczyny – „Skrzyżowanie” to jedna z tych produkcji, które współfinansuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w ramach filmowej promocji naszego regionu.
O czym jest ten film?
O samym projekcie inwestowania w promocję filmową pisaliśmy już w kujawy-pomorze.info, tak samo jak o „Skrzyżowaniu”. Przypomnijmy więc, że to produkcja Studia „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka, reżyserowana przez Dominikę Montean-Pańków. To fabularny debiut dokumentalistki - historia 82-letniego emerytowanego lekarza, który bierze udział w wypadku samochodowym, w którym ginie 24-letni motocyklista. Historia mężczyzny, który zawsze przyzwyczajony był do pełnej kontroli nad własnym życiem. Aż do dnia wypadku. Obok Jana Englerta – który podobno „nie schodzi z ekranu” przez cały film – obejrzymy w tej produkcji m.in. Annę Romantowską.
Przygotowania do realizacji „Skrzyżowania” trwały bardzo długo. Reżyserka przygotowywała się sześć lat do tego projektu - którego „początkiem” był zresztą prawdziwy wypadek. Obok Studia Munka koproducenci to Canal+ Polska i WFDiF. Film wsparły PISF, fundusze europejskie i – jak już pisaliśmy - samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak doszło do współpracy?
Okazuje się, że to z Torunia wyszła informacja o możliwości dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Bardzo nas ta informacja i możliwość zainteresowała, bo dopinaliśmy budżet filmu – mówiła portalowi kujawy-pomorze.info Ewa Jastrzębska, dyrektor ds. produkcji Studia Munka - po sprawdzeniu zasad udziału i możliwości, jakie daje ta współpraca, zdecydowaliśmy się o nią wnioskować.
Dlaczego Kujawsko-Pomorskie, skoro nie ma u nas zdjęć do „Skrzyżowania” ?
- Przede wszystkim dlatego, że ta współpraca jest możliwa właśnie bez obowiązku zrealizowania zdjęć w województwie. Istotne było też dla nas to, że to bardzo życzliwe i interesujące miejsce, które warto promować przy każdej okazji. Piękne, mało znane jeszcze tereny, interesujące przyrodniczo, bardzo interesujące i intensywnie rozwijające się miasta jak Toruń czy Bydgoszcz, otwarte gospodarczo i kulturowo województwo, więc obiema rękami podpisujemy się pod promocją takiego regionu Polski – mówi Ewa Jastrzębska.
Producentka „Skrzyżowania” podkreśla, że to pierwsza współpraca z Województwem Kujawsko-Pomorskim, ale liczy na to, że nie ostatnia.
Kiedy premiera "Skrzyżowania"?
Sprawdziliśmy w Studiu Munka, jak przebiegają prace nad filmem. Zdjęcia zakończyły się na początku wakacji, o czym bardzo szeroko informowały krakowskie media. Teraz bardzo intensywnie posuwa się proces postprodukcji. Premierę filmu zaplanowano na rok 2024. O dokładnej dacie – i tym, czy odbędzie się również regionalna premiera - będziemy informowali.