Nie daj okazji oszustom i zastrzeż swój numer PESEL. Od dzisiaj można to zrobić zdalnie i osobiście w urzędach gmin

Region Raport
Biznes Ludzie
x
Fot. Paweł Jankowski

Od 17 listopada 2023 r. wchodzi usługa, na którą czeka wielu Polaków. Jest to zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Dzięki temu nikt nie weźmie na nas kredytu, nie kupi czegoś na raty, nie wyrobi karty SIM czy nie sprzeda naszego mieszkania. Zastrzeżenie będzie możliwe w aplikacji mObywatel, na stronie obywatel.gov.pl i w urzędzie gminy.

Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa, której zadaniem jest ograniczenie oszustw i prób wyłudzeń. Przestępcy nie będą mogli wykorzystywać numerów identyfikacyjnych bez zgody i wiedzy ich właścicieli.

W Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL każda osoba fizyczna będzie mogła:

  • zastrzec numeru PESEL,
  • cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL,
  • ustawić automatyczne zastrzeżeni numeru PESEL,
  • sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne,
  • podglądać historię zmian statusu.

 

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzec numeru PESEL można zdalnie i osobiście na kilka sposobów.

na stronie obywatel.gov.pl

  • w aplikacji mObywatel
  • w dowolnym urzędzie gminy
  • w placówkach bankowych oraz na poczcie.

 

Zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy

Najwygodniejszym sposobem zastrzeżenia jest aplikacja mObywatel i strona obywatel.gov.pl. nie każdy jednak może lub potrafi z nich skorzystać. W takim przypadku musi wybrać się do swego urzędu gminy. Urzędy miast na Kujawach i Pomorzu, np. Bydgoszczy i Torunia, zapewniają, że są już przygotowane i będzie można zastrzec PESEL już od 17 listopada.

  • Po zweryfikowaniu tożsamości składa się wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.
  • W rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są dane osób pełnoletnich - osób z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemców.
  • W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który stawi się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.
  • W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny lub kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Numer PESEL, czyli numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Nadaje go minister właściwy ds. informatyzacji.