Z laptopem do pracy? Uwaga, już niedługo zmieniają się przepisy!

Puls Dnia
Biznes Region
Nowe przepisy regulują zasady pracy z monitorem ekranowym
Fot. 123.rfr

Dofinansowanie do soczewek kontaktowych i obowiązkowy stacjonarny monitor lub podstawka dla tych, którzy przez co najmniej połowę dnia pracują z laptopem. To – między innymi – wynika z nowych przepisów BHP, którą wchodzą w życie w piątek, 17 listopada.

Zmiany związane są z rozporządzeniem ministra rodziny i polityki społecznej z 18 października 2023 roku. Zmienia ono treść starego, wprowadzonego jeszcze w roku 1998 roku rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych monitory ekranowe. 
 

Laptop, czyli system
 

Według nowych przepisów, pracodawca  zobowiązany jest zapewnić pracownikowi nie tylko okulary korygujące wzrok – jak to było w poprzednim rozporządzeniu, ale także szkieł kontaktowych. W dokumencie nie mowy o pracy z  laptopem, ale można założyć, że tego właśnie sprzętu  dotyczy zapis o „systemach przenośnych”. Jeśli pracownik korzysta z takiego urządzenia przez połowę dobowego czasu pracy, jest stanowisko powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub „podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz”. 
Przy pracy zdalnej, to pracownik organizuje swoje stanowisko pracy, ale pracodawca musi opracować informację zawierającą zasady odpowiedniej organizacji stanowiska pracy uwzględniające ergonomię, higienę i bezpieczeństwo pracy. 


…i żeby nogi dało się wyciągnąć
 

Zgodnie z rozporządzenie min. Marleny Maląg, pracodawcy  mają pół roku na dostosowanie się do nowych przepisów. 
Załącznikiem do rozporządzenia jest spis minimalnych wymagań  BHP i ergonomii dla stanowisk z monitorami.  Określają one, między innymi, że:

  • Monitor ekranowy powinien spełniać następujące wymagania: a) znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne, b) obraz na ekranie powinien być stabilny, bez migotania lub innych form niestabilności, c) jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy, d) regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu. 
  • Ustawienie monitora ekranowego oraz innych elementów wyposażenia nie powinno wymuszać niewygodnych ruchów głowy i szyi. Górna krawędź monitora ekranowego powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika. 
  • Ustawienie monitora ekranowego względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicia światła. 
  • Klawiatura oraz mysz powinny stanowić osobne elementy wyposażenia podstawowego stanowiska pracy. 
  • Konstrukcja stołu powinna umożliwiać ergonomiczne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury, w szczególności powinna zapewniać: a) wystarczającą powierzchnię, gwarantującą łatwe posługiwanie się elementami wyposażenia stanowiska pracy i wykonywanie czynności związanych z pracą, b) ustawienie klawiatury z zachowaniem takiej odległości od przedniej krawędzi stołu, która umożliwia podparcie dla rąk i przedramion z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, c) ustawienie elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. 
  • Pracownik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu oraz do przyjęcia wygodnej pozycji i możliwości jej zmiany podczas pracy. 
  • Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać: a) dostateczną stabilność przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi, b) regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, regulację kąta pochylenia oparcia oraz odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów, c) wyprofilowanie siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud, d) możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°, e) regulowane podłokietniki.
  • Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.. 
  • Stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych.