Kupując produkty lub odwiedzając siedziby toruńskich firm łatwo dostrzec charakterystyczny znak Made in Toruń. Laur ten jest dla przedsiębiorców z Torunia ważnym docenieniem ich działalności. Dlaczego?
Znak jakości Made in Toruń przyznawany jest firmom, które posiadają w swojej ofercie produkty lub usługi najwyższej jakości. Aspirujący do otrzymania lauru muszą spełniać dwa z trzech ściśle określonych kryteriów - ich produkt jest wytwarzany lub usługa jest świadczona na terenie Torunia, pomysł na produkt lub usługę powstał w Toruniu, produkt lub usługa sprzedawana jest przynajmniej na terenie miasta.
Idea znaku powstała w głowie toruńskiej radnej Magdaleny Olszta-Bloch, a organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. Pierwsze laury rozdano we wrześniu 2018 roku, kiedy to wyróżniono 22 marki. Obecnie za nami już 13 edycji Made in Toruń do tej pory uhonorowano ponad 300 firm. Wśród nich są zarówno przedsiębiorstwa działające na arenie międzynarodowej, jak i małe firmy, bez których wielu torunian nie wyobraża swojej okolicy.
Wśród marek wyróżnionych na przestrzeni ostatnich pięciu lat są m.in. Auto Frelik, Barki na Wiśle, Piccolo, Centrum Bumar, Cukiernia Lenkiewicz, ale także kluby sportowe Twarde Pierniki Toruń oraz FC Toruń.
Co daje Made in Toruń?
Laureaci znaku Made in Toruń mogą wykorzystywać logotyp na opakowaniach produktów lub materiałach promocyjnych świadczonych usług, w kalatosach i prospektach handlowych, instrukcjach, formularzach, a także na materiałach reklamowych i innych dokumentach. Znak można umieszczać także w witrynach sklepowych i w pomieszczaniach wyróżnionego.
Do tego firmy, którym przyznano Made in Toruń, mogą promować fakt bycia laureatem w formie elektronicznej, audiowizualnej, a także posługiwać się przy wykorzystaniu innych form.
Zgłosić się można, wypełniając i wysyłając specjalny formularz do CWB. Ponadto przy każdej edycji jest ogłaszany nabór.
Dla jednych to elitarne grono
Wśród laureatów pierwszej edycji Made in Toruń znalazło się studio tatuażu Bodyfikacje. Bodyfikacje to efekt pasji Tyny Majczak, absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Studio ma w swojej ofercie zarówno tatuowanie, jak i piercing. Klienci Bodyfikacji bardzo dobrze oceniają prace, podejście i zaangażowanie artystów. Ocena studia w Google to 4,8 i to przy 346 opiniach, na Facebooku jest to 5/5 przy 245 głosach. Efektem rozwoju studia są przenosiny. Niegdyś Modyfikacje działały w samym sercu Torunia przy Żeglarskiej. Dziś studio mieści się na Bydgoskiej 80/5. Lokal posiada 150 m2, w których każdy z klientów może się czuć swobodnie.
Dla prowadzącej studio Tyny Majczak posiadanie znaku Made in Toruń, to obecność w elitarnym gronie.
- Poczułam się bardzo wyróżniona, że w pierwszej edycji zostały zauważone moje autorskie prace i sposób prowadzenia pracowni Bodyfikacje. Jest to dobry sposób na zaznaczenie się na mapie dobrych miejsc w Toruniu. Posiadanie znaku Made in Toruń jest prestiżowe, zwłaszcza bycie uczestnikiem pierwszej edycji - mówi w rozmowie z kujawy-pomorze.info właścicielka salonu tatuażu.
Czy Made in Toruń zachęca do wyboru Bodyfikacji? - Nie prowadzimy żadnych statystyk odnośnie tego, czy klienci zauważają pracownię dzięki laurowi. Myślę, ze jest to już popularny i obdarzony zaufaniem znak, który z pewnością zwraca uwagę - dostrzega Tyna Majczak.
Niewidzialny Dom też dostrzeżono
Mieszący się przy ulicy Strumykowej 5 w Toruniu Niewidzialny Dom jest jedną z niewielu tego typu instytucji na świecie. Ideą miejsca jest pokazanie świata, wyłączając zmysł wzroku, co powoduje, iż pobyt w Niewidzialnym Domu obfituje w emocje i osobiste przeżywanie.
Niewidzialny Dom to jedno z najbardziej popularnych miejsc dla turystów w Toruniu. Rocznie atrakcję odwiedza ponad 50 000 osób, a liczba ta cały czas rośnie. Obiekt mogą odwiedzać zarówno grupy zorganizowane, jak i goście indywidualni. Zwiedzanie Niewidzialnego Domu trwa godzinę. Bilet normalny kosztuje 35 zł, zaś ulgowy 30 zł. Ponadto Niewidzialny Dom zaprasza do galerii sztuki, pracowni malarstwa w ciemności, a także na spektakl „Bajkowy Świat”.
Instytucja przy swojej ogromnej popularności zbiera także znakomite recenzje. W Google Niewidzialny Dom posiada 2 552 opinii i średnią ocen 4,8, co daje drugi wynik w Toruniu tuż po Żywym Muzeum Piernika.
Jak mówi nam Artur Kasprowicz z Niewidzialnego Domu, przyznanie Made in Toruń to dla instytucji spory zaszczyt. - Bardzo podoba mi się tak idea. Cieszymy się, że pięć lat temu zostaliśmy dostrzeżeni i wyróżnieni laurem „Made in Toruń”, który mogliśmy umieścić w naszym obiekcie oraz w materiałach promocyjnych - opowiada Kasprowicz.
Lista wszystkich firm nagrodzonych w I edycji:
1. FHUP ABLER
2. APATOR SA
3. PRT BAZA
4. Bodyfikacje Studio
5. Candellana YouArtMe
6. Cukiernia Lenkiewicz
7. Exon
8. Hendrickson
9. Henkell&CO Polska
10. Pracownia Intek-Art
11. Studio druku Kartel Press
12. Manekin
13. Niewidzialny Dom
14. Neurodio
15. Optiguard
16. Ortopedio
17. PAK
18. Swimer
19. Torqway
20. Twarde Pierniki
21. Twierdza Toruń Fort IV
22. Browar Dear Bear