Przed nami festiwal z gęsią w roli głównej, czyli kulminacja corocznej akcji "Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina"

Puls Dnia
Styl Życia
x
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Dzień Świętego Marcina 11 listopada dla hodowców gęsi od dziesiątków lat był symbolicznym rozpoczęciem sezonu na gęsinę. Tego dnia obchodzimy także Narodowe Święto Niepodległości. W 2009 roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego postanowił połączyć te dwie tradycje. Wtedy po raz pierwszy odbyła się akcja "Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina".

Kujawsko-Pomorskie jest szczególnie predestynowane do promocji gęsiny, ponieważ to w Kołudzie Wielkiej mieści się Zakład Doświadczalny Państwowego Instytutu Zootechniki, czyli czołowa placówka badawczo-hodowlana. Hodowana tam gęś kołudzka uważana jest za najlepszą w Europie.


Dzień Świętego Marcina to święto rodzinne

Akcja "Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina" na dwa cele. Pierwszy to przywrócenie tradycji rodzinnego obia­du z okazji Narodowego Święta Nie­podległości, ale też innych świąt, które mogą zgromadzić przy wspólnym sto­le całą familię. Ponieważ kujawsko-pomorskie jest stolicą gęsiny, to właśnie ona może stać się tym elementem scalającym pokolenia. Drugim celem jest wypromowanie gęsiego mięsa, która przez lata wypierana jest przez inne, szczególnie wieprzowinę.


Gęsina ma same zalety

Gęsina to mięso zdrowe. Przede wszystkim jest chuda, ponieważ ma dziesięć razy mniej tłuszczu niż wieprzowina. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla serca i naczyń krwionośnych. Zawiera w dużych ilościach wiele minerałów, pierwiastków i witamin niezbędnych dla naszego organizmu. W największym skrócie możemy powiedzieć, że gęsina uzupełnia minerały, dotlenia organizm, pielęgnuje skórę i włosy, wzmacnia kości oraz obniża poziom cholesterolu. Warto tu wspomnieć o niemal legendarnym "leku na wszystko" naszych babć, czyli gęsim smalcu. Do tego wszystkiego jest mięsem smacznym i można z niej przyrządzić bardzo wiele potraw.


Akcja "Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina"

Punktem kulminacyjnym akcji jest Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem. Jest to na pewno największa, ale jednak jedna z wielu atrakcji przygotowanych przez samorząd województwa. Organizowane są konkursy: na relacje ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej dla rodzin, plastyczny dla dzieci, a także literacki „Gęsim piórem na cześć gęsiny”. Do mieszkańców regionu trafiły też 2023 świeże gęsie tuszki za pośrednictwem lokalnych mediów. W kampanii uczestniczą także restauracje z całej Polski, które specjalnie z tej okazji serwują gęsinowe potrawy.


Festiwal Gęsiny w Przysieku

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem odbędzie się 10 i 11 listopada. Co roku odwiedza go kilkanaście tysięcy osób. Jest to największy w Polsce kiermasz produktów z gęsiny. Spotykają się tu także producenci innych produktów regionalnych i twórcy rękodzieła. W imprezie uczestniczą uznani kucharze i promotorzy kulinarni, którzy prezentują swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. Jest to świetna okazja do zgłębienia tajników kuchni oraz zdobycia wielu informacji z zakresu zdrowego żywienia.

Piątek 10 listopada

10:00 - Otwarcie Jarmarku Gęsinowego 
10:00 - Rozpoczęcie działalności Gęsiej Karczmy i strefy dziecięcej
10:30 - Rozpoczęcie działań promocyjnych - konkursy z nagrodami
10:30 - Filmowe archiwum akcji Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina
11:00 - Prezentacje kulinarne: Bartłomiej Witkowski, pokaz zakończony degustacją
12:30 - Prezentacje kulinarne: Bartłomiej Witkowski, pokaz zakończony degustacją
14.00 - Prezentacje kulinarne: Magda Gessler, pokaz zakończony degustacją
15:15 - Rozstrzygnięcie konkursu na Złoty Półgęsek 2022 wraz z wręczeniem nagrody 
15.30 - Prezentacje kulinarne: Magda Gessler, pokaz zakończony degustacją
16:30 - Taneczna biesiada przy muzyce na żywo w Gęsiej Karczmie
20:00 - Zakończenie działalności Gęsiej Karczmy

Sobota 11 listopada

10:00 - Otwarcie Jarmarku Gęsinowego
10:00 - Rozpoczęcie działalności Gęsiej Karczmy i strefy dziecięcej
10:30 - Rozpoczęcie działań promocyjnych - konkursy z nagrodami
11:00 - Prezentacje kulinarne: Konrad Korszla, pokaz zakończony degustacją
12.00 - Wspólne wykonanie Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
12:30 - Prezentacje kulinarne: Konrad Korszla, pokaz zakończony degustacją
14.00 - Prezentacje kulinarne: Pascal Brodnicki, pokaz zakończony degustacją
15.30 - Prezentacje kulinarne: Pascal Brodnicki, pokaz zakończony degustacją
16:30 - Taneczna biesiada przy muzyce na żywo w Gęsiej Karczmie
20:00 - Zakończenie działalności Gęsiej Karczmy

W Inowrocławiu odbędzie się Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle” na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową.


Gęsinowe konkursy

Celem akcji "Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina" jest zachęcenie mieszkańców Kujaw i Pomorza do rodzinnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Co roku ogłaszany jest konkurs na relację z rodzinnego spotkania. W tym roku pula nagród to 5 tys. zł. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 22 listopada. W tym roku po raz drugi organizowany jest konkurs na relację ze wspólnego świętowania dla kół gospodyń wiejskich. Zwycięskie koła otrzymają nagrody finansowe.