Już niedługo świąteczne dekoracje zaleją ulice miast regionu. Jedną z największych świątecznych tradycji są Jarmarki Bożonarodzeniowe. Sprawdzamy czołowe jarmarki w regionie.
Jarmarki bożonarodzeniowe podobnie, jak wiele innych świątecznych zwyczajów przywędrowały do nas z Niemiec. Ich początki datuje się na XIV wiek, kiedy to organizowano jednodniowe targi. Z czasem to ewaluowało do wielkich, kilkutygodniowych wydarzeń. Najstarszym jarmarkiem jest drezdeński Striezelmarkt, którego pierwsza edycja odbyła się w 1434 roku.
W Polsce największe jarmarki odbywają się w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz w Poznaniu. Jednak wśród czołowych tego typu wydarzeń często wymienianie są te organizowane w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Jarmarki przyciągają wielu turystów, którzy chcą zaopatrzyć się w oryginalne prezenty na święta, ale także dla osób pragnących cieszyć się magią tego okresu.
Jedyny taki jarmark w Polsce
Bydgoski Jarmark Bożonarodzeniowy jest jedynym jarmarkiem, który odbywa się na moście. Tegoroczna edycja zostanie przeprowadzona od 18 listopada do 22 grudnia. Tradycyjnie stragany zostaną rozstawione przy Moście Staromiejskim oraz na Starym Rynku. Wydarzenie zawsze tętni życiem i oprócz możliwości zakupu wyjątkowych rzeczy organizowane będą także występy artystyczne i atrakcje dla dzieci. W sercu Bydgoszczy stanie także koło widokowe, którego montaż rozpoczął się kilka tygodni temu.
Wśród 27 wystawców, którzy będą sprzedawać swoje produkty na najbliższym jarmarku, znalazły się marki doskonale znane w regionie jak np. Pierogarnia Stary Młyn, Palarnia Baumgart Kaffee oraz Browar Wyspa Młyńska.
Oferta tegorocznej edycji bydgoskiego jarmarku będzie bardzo bogata. Miłośnicy kulinariów i jedzenia będą mogli skosztować m.in. oscypków, tradycyjnych wędlin, dziczyzny, pierogów, słodyczy, pieczywa oraz barszczu. Poszukujący idealnych prezentów na święta znajdą ręcznie wykonane ozdoby, ubrania, artystyczną biżuterię, kosmetyki, mydła, świecie, zabawki, przytulanki oraz zimowe ubranka dla psów.
Ponad 50 wystawców
Toruński jarmark rozpocznie się w sobotę (25 listopada) o 17:30 od uroczystej parady, która przejdzie z Rynku Nowomiejskiego na Rynek Staromiejski. To właśnie tuż przy Ratuszu Staromiejskim tradycyjnie zostaną zlokalizowane stragany.
W Toruniu w tym roku swoje usługi będzie oferowało ponad 50 wystawców. Co będzie można kupić w samym sercu gotyckiej Starówki? Będą to oryginalne ozdoby świąteczne, produkty regionalne, naturalne produkty spożywcze, biżuteria i galanterię skórzana. Goście mogą liczyć na moc atrakcji. Tradycyjnie zostaną ustawione koło widokowe, karuzela wenecka oraz specjalna kolejka świąteczna.
Jarmark w Toruniu potrwa do 21 grudnia i będzie otwarty od poniedziałku do piątku od 12 do 20, w piątki od 12 do 21, w soboty od 10 do 21 oraz w niedziele od 10 do 20.
Jarmark Św. Mikołaja
Tegoroczny jarmark w Grudziądzu odbędzie się od 6 do 10 grudnia na Rynku. W ubiegłym roku wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem, a organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, także artystyczne. Na scenie wystąpili bowiem m.in. Magda Steczkowska i Varius Manx. Na ten moment nie ogłoszono szczegółów wydarzenia.
Dwa dni we Włocławku
Do 6 grudnia Urząd Miasta Włocławek i Centrum Kultury „Browar B” czekają na zgłoszenia od potencjalnych wystawców. Tegoroczną edycję jarmarku zaplanowano w dniach 16-17 grudnia 2023 roku. Wydarzenie odbędzie się na Zielonym Rynku.
Do tego w naszym regionie mniejsze jarmarki odbywają się m.in. w Inowrocławiu, Brodnicy, Rypinie, Tucholi, Świeciu, Mogilnie, Żninie i w Chełmnie.