Kładka na Wyżynach do likwidacji. Wkrótce pojawi się tu nowe przejście dla pieszych i rowerzystów

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Mieszkańcy Bydgoszczy prawdopodobnie w lipcu przyszłego roku skorzystają z nowego przejścia dla pieszych i rowerzystów na bydgoskich Wyżynach. Koszt inwestycji to blisko 3,6 mln złotych. 

 

Miasto podpisało umowę z firmą Kormost w sprawie realizacji inwestycji. Zakłada ona rozbiórkę istniejącej kładki dla pieszych i przebudowę odcinka przy ul. Wojska Polskiego. Dodajmy, że kładka istniała w tym miejscu od 40 lat. Niestety, ale z jej funkcjonalności nie mogły korzystać m.in. osoby starsze, rodzice z wózkami dziecięcymi czy rowerzyści. 

 - Przed decyzją o sposobie rozwiązania tego problemu prowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne. Nieco więcej bezpośrednich głosów oddano na nową kładkę, jednak zdaniem społeczników, stowarzyszeń reprezentujących pieszych, a także ekspertów od organizacji ruchu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest nowoczesne naziemne przejście dla pieszych i przejazd rowerowy - mówią bydgoscy urzędnicy. 

 

Co dokładnie tu powstanie?

Prace  na odcinku ul. Wojska Polskiego zakończą się w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Na poziomie jezdni powstanie przejście dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna. W związku z demontażem kładki wykonawca będzie musiał wydłużyć także perony tramwajowe oraz przesunąć zatoki autobusowe. Jak informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy: "wszystkie nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe)".

Za budową nowego rozwiązania w tutejsze infrastrukturze drogowej była m.in. Rada Osiedla Wyżyny oraz Rada Osiedla Kapuściska. Z kolei Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wskazywał, że "tradycyjne przejście dla pieszych jest standardowym rozwiązaniem na ulicy Wojska Polskiego, gdzie po obu stronach znajdują się licznie zamieszkane osiedla mieszkaniowe, w znacznej części przez seniorów, dla których każde pokonanie różnicy wysokości wiąże się z dodatkowym wysiłkiem".

Za budową tradycyjnego przejścia dla pieszych było także Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna, Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - koło Wyżyny.