Bydgoszcz została wpisana na listę UNESCO. Jest tylko sześć takich miast w Polsce

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. Daniel Pach dla UMWK-P

Bydgoszcz znalazła się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Jest to szóste polskie miasto na tej liście. Co oznacza przyznanie Bydgoszczy tytułu Miasta Muzyki?

 

Związki Bydgoszczy z muzyką są niepodważalne. W mieście działa wiele instytucji, które zajmują się właśnie tą sferą kultury. Są to m.in. Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego, Zespół Szkół im. A. Rubinsteina, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego oraz Opera Nova.

Ponadto w Bydgoszczy funkcjonuje wiele orkiestr, chórów, zespołów, klubów muzycznych i sal koncertowych. Bydgoszcz regularnie gości duże wydarzenia muzyczne m.in. konkursy pianistyczne, festiwale muzyki dawnej, festiwale muzyki poważnej, festiwale operowe, a także koncerty jazzowe.

 

Szeroki zakres działań

Władze Bydgoszczy postanowiły złożyć aplikację do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Finalnie zyskała ona aprobatę i Bydgoszcz zostanie wpisana na listę. 

- Muzyka jest silną stroną Bydgoszczy, co wykorzystaliśmy, starając się o przyznanie tytułu. Drugą kwestią, na co zwraca uwagę UNESCO, jest sposób w jaki prowadzona jest polityka kulturalna władz miasta. To, że podpisaliśmy pakt dla kultury oraz powstanie agendy sprawiły, że dziś jesteśmy w tej sieci - mówiła  Anna Tarnowska, specjalistka do spraw promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Wpis to nie tylko prestiż i nagroda, ale także wyzwanie. Plan dla Bydgoszczy zawiera: realizowanie oddolnych projektów o charakterze lokalnym; utworzenie platformy w ramach której stworzone zostaną warunki do rozwoju muzyki i innych dziedzin sztuki; powołanie Obserwatorium Muzyki, gdzie inicjowane i prowadzone będą projekty badawcze oraz stworzenie dedykowanego dzieciom i ich edukacji projektu „Od smyka do smyczka”.  - Chcemy uczyć już od przedszkolaka, aby dzieci były wyedukowane do muzyki. Pragniemy także przy współpracy z lokalnymi podmiotami budować operę. Niezwykle istotne jest dla nas zrozumienie, jak kultura w Bydgoszczy funkcjonuje, dlatego będziemy to obserwować. Bardzo ważne jest dla nas wyjście do partnerów i działanie w ważnych obszarach, także związanych ze zrównoważonym rozwojem i realizacja 17 celów wymienionych przez UNESCO - mówiła Tamara Kamińska, działająca przy tworzeniu aplikacji ekspertka.

Przez najbliższe 4 lata operatorem projektu będzie Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Projekt utworzono w 2004 roku. Głównym założeniem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest współpraca nowych miast z członkami sieci, aby wzmocnić swoją odporność na zmieniające się zagrożenia, takie jak zmiana klimatu, rosnące nierówności, a także szybka urbanizacja. Powstaje obecnie dokument strategiczny „Wartość dodana Sieci Miast Kreatywnych UNESCO na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym”. Ideą przedsięwzięcia jest także zwiększenie świadomości społecznej na temat kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych dziedzinach życia społecznego, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności oraz zwiększanie dostępu i uczestnictwa w kulturze.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Łącznie na liście jest 350 miast z całego świata. W 2023 roku do sieci dołączono 55 miejscowości. Obecnie na liście znajduje się sześć polskich miast. A są to: Kraków i Wrocław (w dziedzinie literatury), Katowice oraz Bydgoszcz (muzyka), a także Łódź i Gdynia (film).

 

W regionie nie tylko Bydgoszcz

Przypomnijmy, że od 1997 r. na innej liście UNESCO figuruje Toruń. Mowa tu o prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znajduje się cały obszar toruńskiej starówki. Przełomowego, z punktu widzenia Torunia, wpisu na listę dokonano podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu, która odbyła się pomiędzy 4 i 6 grudnia 1997 roku. Głosowanie zaś odbyło się 4 grudnia (i tę datę uznaje się za datę wpisu), a certyfikat potwierdzający fakt umieszczenia Torunia na liście nosi datę 6 grudnia 1997 roku, czyli datę zakończenia obrad sesji plenarnej.