Zintegrowane Inwestycje Terytorialne wkraczają do powiatów w regionie

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. Szymon Zdzieblo dla UMWK-P

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano dziś (6.11) dwie pierwsze umowy dotyczące porozumienia terytorialnego dla pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). 

Czym są porozumienia terytorialne? Otóż określają one zasady dotyczące realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych miejskich obszarów funkcjonalnych (tzw. ZIT-ów, czyli największych miast regionu) oraz obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (pozostałe tereny). W gmachu Urzędu Marszałkowskiego podpisano umowy ze Stowarzyszeniem OPPT Powiatu Grudziądzkiego i OPPT Żnina. 

- Jestem pewien, że zrealizowane dzięki podpisanym dziś umowom projekty poprawią jakość życia przede wszystkim na obszarach wiejskich i wzmocnią potencjał tych terenów. Trzymam kciuki za odpowiedzialne za nie partnerstwa OPPT, którym dajemy taką samą władzę decydowania o środkach unijnych, jak uczyniliśmy to w stosunku do ZIT-ów. Cieszę się, że cały obszar naszego województwa objęty został mechanizmem polityki terytorialnej – mówił na spotkaniu Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

OPPT Powiatu Grudziądzkiego zawiązały samorząd powiatowy wraz z gminami: Gruta, Łasin, Radzyń Chełmiński i Świecie nad Osą. Wartość alokacji w tym przypadku wyniosła 5,2 mln euro, a na liście przedsięwzięć priorytetowych jest 25 zadań związanych m.in. z siecią wodociągową i kanalizacyjną, budową ścieżek pieszo-rowerowych, kształtowaniem kluczowych kompetencji w szkołach i przedszkolach czy modernizacją bazy szkolnictwa zawodowego. 

- Zadań jest tak dużo, że będziemy musieli poszukiwać źródeł finansowania również  poza Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza. Dla mnie w tej chwili  najistotniejsze jest budowanie przestrzeni dla turystyki rowerowej i dla poprawy  bezpieczeństwa dzięki ścieżkom pieszo-rowerowym – tłumaczył z kolei Adam Olejnik, starosta grudziądzki i prezes Stowarzyszenia OPPT Powiatu Grudziądzkiego.  

Natomiast stowarzyszenie OPPT Żnin zawiązało samorząd powiatowy z gminami: Rogowo, Gąsawa i Janowiec Wielkopolski. Tu wartość alokacji to 4,5 mln euro. Stowarzyszenie ma aż 27 zadań do priorytetowej realizacji. Są to m.in. rozwój turystyki i budowa infrastruktury z nią związanej, budowa ścieżek rowerowych, inwestycje w odnawialne źródła energii czy modernizacja ogrzewania w budynkach publicznych.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich tygodni swoje umowy odnośnie alokacji środków w ramach polityki terytorialnej zawarły z samorządem województwa: partnerstwa ZIT Metropolii Bydgoszcz i ZIT Inowrocławia, Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia, Stowarzyszenie WŁOF Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Włocławka i Stowarzyszenie Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) Grudziądza.