Kwesty na remonty zabytkowych grobowców. Padł rekord w Toruniu

Puls Dnia
Region Raport
@
Fot. Robert Sawicki/UMB

Ratowanie zabytkowych nagrobków to cel kwest, które co roku odbywają się na cmentarzach - św. Jerzego w Toruniu oraz na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Na razie rekordem może poszczycić się Toruń.  

W Bydgoszczy zbierano datki na odnowienie zabytkowych grobowców już po raz 27. W dniu Wszystkich Świętych w kweście wzięli udział m.in. parlamentarzyści, artyści, lekarze, dziennikarze czy samorządowcy m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W ubiegłym roku udało się zebrać 11 180  tys. zł. Jaki będzie rezultat tegorocznej kwesty? 

- Dopiero dziś otworzymy puszki i wówczas sprawdzimy, ile tak naprawdę datków otrzymaliśmy - słyszymy w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

W Toruniu już obliczyli

Miejska kwesta organizowana jest w Toruniu od 2003 roku. Jej organizatorem jest tutejszy Urząd Miasta wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia. Dokładnie 24 843 tys. złotych i 75 groszy zebrali w tym roku samorządowcy, dziennikarze  i artyści biorący udział w w 21 kweście na cmentarzu św. Jerzego. Na końcową kwotę złożyły się datki m.in. w złotówkach, dolarach, euro, a nawet w szeklach! Tym razem środki przeznaczone zostaną na renowację kwatery rodziny Glińskich.

Pomnik upamiętnia rodzinę toruńskich przedsiębiorców, rzemieślników i zaangażowanych patriotów. Nestor rodu Teodor Gliński (1870-1928) był twórcą i właścicielem firmy rodzinnej zajmującej się blacharstwem, a także wpływowym członkiem cechu rzemieślniczego naszego miasta. W Toruniu także jego syn, Teodor, współorganizował miejskie obchody 700-lecia istnienia Torunia, nazywanego z tej okazji Grodem Kopernika. W 1935 roku jako radca Izby Rzemieślniczej organizował wojewódzkie obchody Święta Rzemiosła Pomorskiego. To właśnie rodzina Glińskich prowadziła prace blacharskie na budynku Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, czyli dzisiejszym Collegium Maximum UMK.

 

Przypomnijmy, że w poprzednim roku fundusze zbierano na ratowanie nagrobka kupieckiej rodziny Landgraf. Zebrane w ubiegłym roku środki wspomogły też odnowę nagrobka Mariana Doerffera (1879–1937) – toruńskiego adwokata, prokuratora, prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia, który w latach 1921-1923 pełnił funkcję Prezydenta Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Toruniu.

Wszystkie prace konserwatorskie i restauratorskie przy nagrobkach prowadzą od lat studenci pod nadzorem pracowników Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w ramach praktyk studenckich.

Oprac. na podstawie mat. Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Miasta Bydgoszczy