Ile mamy cmentarzy w kujawsko-pomorskim? Dokładnie 1169. RAPORT

Region Raport
m
Fot. Pachphoto dla UMWK-P
m

Kwiaty, znicze, tłumy, odwiedzające groby bliskich. 1 listopada tak będą wyglądały dokładnie wszystkie kujawsko-pomorskie cmentarze. Ale ile ich jest w naszym regionie? Dokładnie 1169. I do tego mają w sumie aż 962,7 hektara.


Raport „Cmentarze w województwie kujawsko-pomorskim w 2022 roku" przygotował właśnie Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. I można tam znaleźć wiele informacji o nekropoliach z naszego regionu.

Jak w miastach, jak na wsiach? 

Jak wiadomo miejskie cmentarze są z reguły większe – i to znacznie. 175 cmentarzy ulokowanych w miastach Kujaw i Pomorza ma prawie taką samą powierzchnię (468 ha) jak aż 994 cmentarze na wsiach (494,7 ha). 
Generalnie liczba cmentarzy rośnie – jest ich 1169, czyli o 13 więcej niż rok wcześniej i aż o 98 więcej niż dekadę temu, w 2012 roku. 

Rośnie też powierzchnia nekropolii – w stosunku do roku 2012 łącznie urosła o 5. proc.

Gdzie jest najwięcej cmentarzy?

Jak wynika z raportu Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, jeśli przyjrzymy się całej Polsce, to największy wzrost liczby cmentarzy w stosunku do roku poprzedniego był w województwie wielkopolskim (aż o 46 więcej), a następnie w województwach pomorskim (o 20 więcej) i podkarpackim (o 18 więcej). Natomiast największy spadek liczby cmentarzy odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (o 59 mniej).


A jak to wygląda u nas? Jak czytamy w raporcie, biorąc pod uwagę rozkład terytorialny cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim, najwięcej nekropolii było w powiecie bydgoskim – 150. Na drugim miejscu znalazł się powiat świecki – 141 cmentarzy. Tam też przybyło nich najwięcej - 9 - wśród wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu województwa kujawsko-pomorskiego.


Koronowo – aż 50 cmentarzy!


Warto też przyjrzeć się gminom. Na pewno wyróżnia się tu gmina miejsko-wiejska Koronowo, w której zlokalizowanych było aż... 50 cmentarzy. Ponad 30 cmentarzy znaleźć można w gminie wiejskiej Grudziądz (36) oraz gminach miejsko-wiejskich Kcynia i Więcbork (po 34).

Średnia powierzchnia 1 cmentarza w województwie kujawsko-pomorskim - na koniec 2022 roku - wyniosła 0,8 ha. Pod tym względem nasze województwo ulokowało się na 14. miejscu wśród wszystkich województw, a więc nasze cmentarze zdecydowanie przeciętnie należą do niewielkich. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo mazowieckie ze średnią powierzchnią 1 cmentarza wynoszącą 2 ha. Natomiast na ostatnim miejscu wylądowało województwo warmińsko-mazurskie, gdzie średnia powierzchnia jednego cmentarza wyniosła 0,7 ha, czyli niewiele mniej niż u nas.

Co ciekawe, jeśli chodzi o nasze gminy, to największe powierzchniowo cmentarze były we Włocławku (11,7 ha). W stolicach województwa kujawsko-pomorskiego - Toruniu i Bydgoszczy - średnia wielkość cmentarza wyniosła odpowiednio 5,3 i 5,2 ha.

  • Źródło danych GUS. Grafika pochodzi z raportu „Cmentarze w województwie kujawsko-pomorskim w 2022 roku” przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy .