2587 prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 104 mln złotych. To dane za III kwartał 2023 roku. Dodajmy od razu – dane wyjątkowe, bo pobito rekord sprzed 15 lat, kiedy to w III kwartału 2008 roku mieliśmy 2549 takich prób. Jak wypada tu kujawsko-pomorskie?
Związek Banków Polskich opublikował ciekawy raport dotyczący prób wyłudzeń kredytów. Od 2008 roku, kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w ramach cyklu raportów infoDOK, udaremniono już 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 mld zł. W ostatnim kwartale w międzybankowym Systemie „Dokumenty zastrzeżone” zostało zastrzeżonych aż 46,3 tys. utraconych dokumentów tożsamości.
Kujawsko-pomorskie: duży wzrost
Sytuacja w kujawsko-pomorskim akurat nie wygląda najgorzej. W III kwartale 2023 roku odnotowano u nas 140 udaremnionych prób wyłudzeń kredytów, co sytuuje nas poniżej przeciętnej. Najwięcej wyłudzeń odnotowano w województwie mazowieckim – 381, a najmniej w województwie świętokrzyskim – tylko 51.
Jak wygląda sytuacja w porównywalnych z nami województwach, jeśli chodzi o liczbę ludności? W nieco większym województwie pomorskim (my mamy ok. 2 mln. mieszkańców, pomorskie – 2,3 mln) było takich prób 218. W lubelskim (2,1 mln) – 112, a w zachodniopomorskim – 121 (1,7 mln). Trzeba jednak wskazać na jeden z większych w kujawsko pomorskim wzrostów w skali Polski rok do roku. W III kwartale 2022 roku mieliśmy bowiem jedynie 84 udaremnione próby wyłudzeń kredytów.
Dotychczasowy rekord pobity
– Statystycznie mieliśmy do czynienia z 28 próbami wyłudzeń na łączną kwotę przekraczającą 1,1 mln zł. – stwierdził w komentarzu do opublikowanego przez ZBP raportu Bartosz Kublik, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Z tak znaczną liczbą nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Dotychczasowy rekord z 2008 r. został pobity o około 1,5 proc. Wbrew pozorom takie dane mogą nieść ze sobą pozytywną dla nas wszystkich wiadomość. Widoczny od kilku lat trend wzrostowy w skuteczności „trafień” blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy jest dla nas potwierdzeniem, że obrany przez sektor bankowy kierunek maksymalnego wzmacniania bezpieczeństwa systemów bankowych oraz wzmożenia działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa wobec naszych klientów był słuszny.
Jak informuje Związek Banków Polskich w Systemie „Dokumenty Zastrzeżone”, który jest ogólnopolską bazą skradzionych i zagubionych dokumentów prowadzoną przez sektor bankowy w celu ochrony przed wyłudzeniami z użyciem kradzionej tożsamości, w III kwartale 2023r. zastrzeżono 46 273 dokumenty, a ich łączna liczba wynosi obecnie ponad 2,4 mln szt!