Żaby rozdane, gwiazdy na finał festiwalu. EnergaCamerimage 2023 już za nami. Patronat kujawy-pomorze.info

Biznes Ludzie
Styl Życia
m
Fot. Agencja Toruń

Ponad 250 filmów, setki przedstawiciele branży – od studentów po gwiazdy Hollywood – masa dyskusji, wystawy, targi, spotkania z twórcami. Za nami 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage 2023. Toruńską imprezę zakończyła gala finałowa w sobotni wieczór, podczas której m.in. wręczono festiwalowe nagrody. W tym te najważniejsze – Złotą, Srebrną i Brązową Żabę.


Z tegorocznego festiwalu zapamiętamy wiele wydarzeń, na pewno jak zwykle wizyty gwiazd w Toruniu.
 

Filmy i ludzie


Na festiwalu zjawił się Adam Driver -  a to jedno z najbardziej gorących nazwisk amerykańskiego, a więc i światowego kina - znany i z megaprodukcji (zagrał Kylo Rena w „Gwiezdnych wojnach) i choćby wyrafinowanych biografii (Maurizio Gucci z „Domu Guccich”). Na EnergaCamerimage 2023 gościł Willem Dafoe, czterokrotnie nominowany do Oscara i Sean Penn, człowiek-instytucja, który ma w dorobku dwa Oscary (za "Rzekę tajemnic” i „Obywatela Milka”), ale do Torunia przyjechał ze swoim dokumentem „Superpower”, próbą pokazania najnowszej historii Ukrainy na podstawie losów Wołodymyra Zełenskiego. Podczas festiwalu spotkać też można było wielu topowych polskich twórców.

Finałowa gala była jak zawsze kulminacyjnym punktem festiwalu. Przyjechał na nią m.in. Peter Dinklage – mistrz kina niezależnego, który wszechświatową sławę zdobył jedną z ważniejszych ról, Tyriona Lannistera, w "Grze o tron", serialu, który podbił cały świat, zrealizowanym na podstawie sagi George'a R.R. Martina. Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Był również m.in. Był Giovanni Ribisi, znany od dekad hollywoodzki aktor i wielu innych wybitnych twórców. Jak zwykle najbardziej fetowano – jak na żadnym innym festiwalu – autorów zdjęć filmowych.


Przy okazji EnergaCamerimage wmurowano również kamień węgielny pod budowę pierwszej części siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage – studia filmowego. Z kolei Bill Kramer, szef Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (instytucji wręczającej Oscary) zadeklarował, że Akademia chce współpracować z budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym Camerimage (do Torunia mogłyby trafiać m.in. wystawy poświęcone kinematografii, prezentowane w Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej).

Dla kogo nagrody?


Festiwal to oczywiście konkursy, których jest sporo – od Konkursu Głównego, przez Konkurs Filmów Polskich, konkursy seriali, spotów reklamowych funduszy europejskich (trzy statuetki otrzymał tu nasz kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski), wideoclipów, po rywalizację studentów. Pełna lista nagród na stronie camerimage.pl
 

W Konkursie Głównym nagrody otrzymali:

  • Złota Żaba: "The New Boy", autor zdjęć: Warwick Thornton, reżyseria: Warwick Thornton
  • Srebrna Żaba: "Hrabia", autor zdjęć: Ed Lachman, reżyseria:. Pablo Larraín
  • Brązowa Żaba: "Biedne istoty", autor zdjęć:  Robbie Ryan, reżyseria:. Yorgos Lanthimos


Za najlepszy film polski uznano obraz:

  • "Doppelgänger. Sobowtór", autor zdjęć:  Bartłomiej Kaczmarek, reżyseria: Jan Holoubek


Nagrodę publiczności otrzymał film:

  • "Biedne istoty", autor zdjęć:  Robbie Ryan, reżyseria:. Yorgos Lanthimos

EnergaCamerimage wystartował 11, a zakończył się 18 listopada. Na następny poczekamy więc prawie rok. Do sprawy budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w portalu kujawy-pomorze.info wrócimy niebawem.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju byli partnerami 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage 2023. Kujawy-pomorze.info to patron medialny festiwalu.