Weryfikacja deficytowych branż w regionie to priorytet. Wojewódzki Urząd Pracy

Biznes Wsparcie
Autor
Siedziba Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Mariusz Załuski

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu liczba bezrobotnych pod koniec maja 2023 roku wyniosła 55 107 osób. - Było to o 1144 osoby mniej niż na koniec kwietnia i o 2383 osoby mniej niż w maju 2022 - informuje toruński WUP.
Dodajmy, że zgodnie ze statystykami na 16 województw zajmujemy 12. miejsce pod względem stopy bezrobocia, która na naszym terenie w maju bieżącego roku wynosiła 7,2 procent. Daleko nam wciąż do średniej krajowej: stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2023 roku (to najnowsze dane) wyniosła 5,2 proc.


- Jednak obecnie nie bezrobocie jest wiodącym problemem, tylko brak rąk do pracy osób o określonych kwalifikacjach, których szukają pracodawcy - mówi Łukasz Jaworski, dyrektor WUP w Toruniu.

Według niego w kujawsko-pomorskim do najbardziej deficytowych branż oprócz medycznej należą też: branża budowlana - tu poszukiwani są operatorzy koparek, dźwigowi i murarze oraz branża transportowa. 
Przypomnijmy, że do podstawowych zadań WUP należy m.in.: analizowanie rynku pracy w odniesieniu do krajowej polityki, rozdysponowanie środków wchodzących w skład Funduszu Pracy, a także analiza rynku pracy i weryfikowanie popytu na pracę w konkretnych zawodach. WUP świadczy wsparcie dla pracodawców i poszukujących pracy m.in. z zakresu doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy krajowego i międzynarodowego. 


Wszystkie usługi świadczone przez Urząd są bezpłatne.


 

Dyrektor: Łukasz Jaworski

Dane teleadresowe:
ul. Szosa Chełmińska 30/32
87-100 Toruń
tel. 56 669 39 00, e-mail: wup@wup.torun.pl