W okolicach Bulwaru Filadelfijskiego znów ruszą prace archeologiczne. Czego tym razem będą poszukiwać naukowcy?

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. UMT/Sławomir Kowalski

Po burzliwym medialnie zakończeniu remontu na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim, wkrótce rozpoczną się prace na obszarze, w którym znajdował się dawniej klasztor oraz kościół św. Ducha. Odpowiedzialni za wykopaliska będą archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z którym toruński samorząd podpisał specjalną umowę. 

 

Przypomnijmy, że jest to rezultat porozumienia, które już w marcu asygnowało miasto z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Zakłada ono prowadzenie badań naukowych nad przeszłością Torunia, ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami, a także promocję wyników tychże badań i obiektów zabytkowych. 

– Spodziewamy się tu naprawdę ciekawych odkryć. Dla Torunia i jego mieszkańców jest to bardzo ważne, bo w spokoju możemy odkrywać nasze najstarsze dziedzictwo  - mówił Paweł Gulewski, prezydent Torunia. 

 

Co obejmą badania?

Archeolodzy skupią się głównie na terenie między budynkiem dawnych Koszar Racławickich (obecnie mieści się tu Hotel Bulwar), północną krawędzią nowo wybudowanej jezdni, drogą prowadzącą wzdłuż murów miejskich od Bramy Klasztornej w kierunku koszar oraz chodnikiem prowadzącym do Bramy Klasztornej w kierunku Wisły z wyłączeniem obszaru dawnego zbiornika gazowego.