Uwaga, ważne zmiany! Koniec z obowiązkiem rezerwacji miejsc w części pociągów PKP Intercity

Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
Dworzec Główny z Toruniu
Fot. Adam Jóźwiak

Niedługo koleje będą przeżywały sezonowe oblężenie, związane z wakacjami, tymczasem PKP Intercity wprowadza bardzo istotne zmiany dla pasażerów. Otóż już od 9 czerwca zniesiony zostanie obowiązek rezerwacji miejsc w części pociągów.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że zapełnienie niektórych składów będzie mogło przekroczyć 100 procent, a podróżni będą mogli jechać pociągiem na podstawie biletów bez wskazania miejsc. Z jednej strony na pewno ułatwi to podróżowanie, z drugiej może wpłynąć na komfort jazdy.

Jakich pociągów dotyczą zmiany?

Jak informuje PKP Intercity, od 9 czerwca w pociągach zespolonych Flirt, ED-74 (potocznie zwanych wśród kolejarzy„Edytami”) oraz w spalinowych zespołach trakcyjnych zostanie zniesiona obowiązkowa rezerwacja miejsc na ściśle określonych zasadach.

- Dotychczasowe zasady, do 8 czerwca 2024 roku włącznie, obowiązku rezerwacji miejsca oraz jej nieodpłatności prowadziły do fikcyjnego zajmowania miejsc. Pobieranych było wiele rezerwacji miejsc, na podstawie których nikt nie odbywał przejazdu, co uniemożliwiało innym podróżnym skorzystanie z usług przewozowych. Przez takie sytuacje biletu nie można było kupić nie tylko w dłuższej relacji, lecz także w krótszych. – tłumaczy PKP Intercity

W związku z tym wprowadzona zostanie opłata za rezerwację miejsc do biletów okresowych ( m.in. odcinkowych), zakupionych w ramach ofert Multiprzejazd i Multiprzejazd Max. Rezerwacja od 9 czerwca 2024 roku kosztować będzie 3 złote przy przejazdach pociągami TLK, IC oraz EIC. W pociągach kategorii InterCity, obsługiwanych składami ED161 (Dart), rezerwacja pozostaje nadal obowiązkowa.

Do kiedy można zajmować miejsce bez rezerwacji?

Jak informuje PKP Intercity, w pozostałych pociągach kategorii InterCity zestawionych ze składów zespolonych, czyli Flirt, ED-74 i w spalinowych zespołach trakcyjnych oraz w pociągach kategorii TLK, IC i EIC, zestawionych ze składów wagonowych, rezerwacja będzie fakultatywna (podróżny będzie mógł zająć każde wolne miejsce do czasu zgłoszenia się podróżnego, który taką rezerwację posiada). 

W serwisie PKP Intercity pojawiła się też informacja, że pasażer będzie mógł kupić rezerwację do biletu okresowego, gdy będzie chciał mieć zagwarantowane miejsce, a pasażerowie - w związku z planowanymi zmianami - będą mieli możliwość zwrotu już posiadanych biletów bez potrącenia odstępnego.

Co oznaczają zmiany dla podróżnych? 

Oczywiście wprowadzone zmiany oznaczają większą „drożność” systemu, w którym nie powinno być pustych - niewykorzystanych, a zarezerwowanych - miejsc przy jednoczesnym braku możliwości kupienia biletu. Z drugiej strony może nas czekać konieczność wypraszania pasażerów, zajmujących nasze miejsca bez rezerwacji, bądź też konieczność podróżowania obok osób stojących przy naszych fotelach.

 

Czytaj także: