Przystanek JPII - młodzież i autorytety o wyzwaniach współczesności

Region Raport
Styl Życia
Przystanek JPII
Fot. Mikołaj Kuras dla UMKWKP

Dyskusje na super ważne dla współczesnego świata tematy w sympatycznym plenerowym otoczeniu, bez typowej konferencyjnej pompy, ale za to z zaangażowaniem i troską o stan najważniejszych dla naszej cywilizacji wartości – tak w maksymalnym skrócie przedstawić można „Przystanek JPII. Wiara, kultura, dobro” zorganizowany na zielonych terenach Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy Woli Zamkowej w Toruniu.  Wydarzenie, w którym młodzież spotkać się mogła z autorytetami życia intelektualnego, zorganizowane zostało w ramach trwającego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 


– Młodzi ludzie  zastanawiają się nad swoim miejscem w świecie, nad przyszłością naszego świata, nad tym, w jaki sposób jako pokolenie mogą wpłynąć na przyszłość globu. Przystanek JP II jest okazją do dyskusji, do refleksji, ale też do dobrej zabawy podczas koncertu „Jazz&Spirit”, który, jestem o tym przekonany,  porwie wszystkich –  tak zapowiadał to wydarzenie marszałek Piotr Całbecki, cytowany przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.   

 
Były panele dyskusyjne m.in. o wpływie sztucznej inteligencji na  codzienne życie, o ekologii w nauczaniu św. Jana Pawła  II, o idei wolontariatu. Goście spotkania to między innymi zajmujący się w swych badaniach problemami sztucznej inteligencji prof. Włodzisław Duch, astrofizyk prof. Piotr Homola, lekarz pediatra i kardiolog dr Janusz Czarnecki; filozof i teolog ks. dr Michał Oleksowicz, znakomity polski reżyser Krzysztof Zanussi. Wśród młodych uczestników spotkania byli harcerze, młodzież zaangażowana w różnego rodzaju działania związane z wolontariatem.   


Przystanek JPII to także  emocje sportowe – wydarzeniu towarzyszył mecz piłkarski w pobliskiej fosie zamkowej. Reprezentacja Polski bezdomnych i środowisk trzeźwościowych zmierzyła się reprezentantami kujawsko-pomorskich dziennikarzy. Chętni poćwiczyć mogli na ergonometrze wioślarskim pod fachowym okiem olimpijczyka i  medalisty mistrzostw  świata, Sławomira Kruszkowskiego. 


Wieczór należał za to do wzruszeń artystycznych, a to dzięki koncertowi „Jazz&Spirit”, w wykonaniu m.in.  Wojciecha Konikiewicza i charyzmatycznego amerykańskiego franciszkanina Stana Fortuny. 

 

Czytaj także: