Przed nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak wyglądają przygotowania w regionie?

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. WOŚP Toruń

Już 28 stycznia 2024 roku po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przyszłoroczny finał odbędzie się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”. 


Krajobraz po pandemii 


Problem, który zostanie poruszony przy okazji najbliższego finału, jest bardzo bliski sporej części społeczeństwa. Wiele osób boryka się z problemami ze zdrowiem po przejściu choroby COVID-19. Do tego WOŚP pomoże pacjentom z mukowiscydozą.


Podczas zbliżającego się 32. Finału WOŚP środki będą zbierane na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Jerzy Owsiak i spółka planują zakupić urządzenia dla diagnostyki obrazowej, diagnostyki czynnościowej, diagnostyki endoskopowej, rehabilitacji i torakochirurgii. 


- 28 stycznia 2024 roku po raz 32. zmierzymy się z problemem, zapraszając wszystkich rodaków, Polaków, na całym świecie, by grali razem z nami. Temat zbliżającego się Finału to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych - mówił Jerzy Owsiak. 


Wybór celu przyszłorocznej edycji WOŚP-u został szczegółowo omówiony z Polskim Towarzystwem Pneumologii Dziecięcej. Organizacja dostrzega liczne problemy zdrowotne po pandemii, konsekwencje oraz złej jakości powietrza .


- Jako reprezentantka środowiska pulmonologów pracujących w naszym kraju mogę powiedzieć, że jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji, że podjęła się tego tematu. Myślę, że problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów wewnątrzoskrzelowych chociażby - powiedziała prof. dr hab. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej. 


Przygotowania w regionie trwają pełną parą 


Na jakim etapie są obecnie w naszym regionie przygotowania do 32. finału WOŚP? Do 20 listopada trwała rejestracja sztabów, a te rozpoczęły już poszukiwania wolontariuszy. Nabór zakończono już w Toruniu oraz w Grudziądzu. Do tej pory ponad 150 chętnych zgłosiło się do sztabu WOŚP we Włocławku. Na chętnych czeka też sztab w Bydgoszczy. 


- Aktualnie jesteśmy w trakcie rekrutacji wolontariuszy. Mamy 750 osób i zapewne, jak co roku uda nam się zapełnić wszystkie miejsca. Do końca tygodnia czekamy na zgłoszenia od szkół i grup zorganizowanych. Potem ruszymy z indywidualną rejestracją. Zainteresowanie WOŚP-em, co roku nas zaskakuje. Pierwsze telefony i maile mieliśmy już na początku października - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info Damian Szczepański z Regionalnego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy (obejmującego Bydgoszcz i okolice). 
Przygotowania do 32. finału to nie tylko szukanie wolontariuszy, ale także inne zadania. W Bydgoszczy zostanie zorganizowany na koncert płycie Starego Rynku. 


Nie tylko finał


Fundacja WOŚP prowadzi szereg działań. Jedną z inicjatyw jest Pokojowy Patrol, którzy biorą udział we wszystkich aktywnościach podejmowanych przez WOŚP. Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą dołączyć do Pokojowego Patrolu. Już w weekend 8-10 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku szkolenie. Szczegóły są dostępne TUTAJ. Ile zebrano rok temu? 


Podczas 31. finału zebrano ponad 224 mln 376 tys. złotych. Jak wyglądało to w miastach naszego regionu? W Bydgoszczy zebrano 623 tys. zł. Toruńska zbiórka przyniosła do kasy największej orkiestry świata 842 tys. zł. Włocławianie zasilili konta WOŚP-u o 488 tys. zł. W Grudziądzu zgromadzono ponad 255 tys. zł.
Łącznie do tej pory na konto WOŚP trafiło 1,75 mld zł. Zakupiono dzięki temu blisko 70 tys. urządzeń.