Popraw się, prawodawco! Samorządowcy o prawie. Nasz komentarz

Puls Dnia
Biznes Opinie
Samorządowcy skarżą się na jakość prawa
Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu RP

Wydawnictwo Wolters Kluwer odpytało ponad 600 polskich samorządowców na tematy różne, a na bazie wypełnionych przez nich ankiet stworzyło raport o wyzwaniach i perspektywach dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Szerzej o wynikach tego sondażu piszemy na tu:

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/finanse-niestabilne-prawo-co-najbardziej-martwi-polskich-samorzadowcow-raport-wolters

Generalnie jest to lektura dość przygnębiająca, zwłaszcza w części dotyczącej oceny sposobu, w jakim stanowi się w Polsce prawo dotyczące samorządów i samej jakości przepisów. Aż 41 proc. uczestników sondażu jakość prawa ocenia źle, a kolejne 14 proc. – „bardzo źle”. 37 proc.  ocenia „przeciętnie”, a jedynie 8 proc. „dobrze”. Ocen bardzo dobrych nie zanotowano.


To smutne, ale nie zaskakujące. Ostatnich osiem lat to okres tworzenie prawa byle jak, na chybcika, z użyciem cwaniackich sztuczek w rodzaju nagminnego wrzucania do obiegu legislacyjnego projektów rządowych jako poselskich - byle tylko uniknąć szerszych konsultacji społecznych - czy zaszywania wrzutek dotyczących kontrowersyjnych spraw w projektach dotyczących zupełnie innej tematyki. Bo jedynie  słuszna władza zawsze wie lepiej.

Trudno oczekiwać, by po latach takiego dewastowania systemu tworzenia prawa, ocena jakości przepisów była lepsza. Było, minęło i miejmy nadzieję, że nie powróci. Ale teraz, na samym starcie nowej kadencji parlamentu, pokazuje to jednocześnie, jak wiele musi się zmienić w sposobie tworzenia prawa. Nie tylko zresztą tego, dotyczącego samorządów.