Onkologia w Bydgoszczy świętuje 30-lecie istnienia. Placówka otrzymała nowoczesny sprzęt do radioterapii zmian nowotworowych

Puls Dnia
Region Raport
Autor
Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Fot. UMB

To już 30 lat minęło od czasu utworzenia w bydgoskim Fordonie Centrum Onkologii. Wczoraj (14.05) w gmachu odbyła się uroczystość otwarcia nowoczesnej pracowni, w której znalazł się sprzęt pozwalający na jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych.

 

Uroczystego otwarcia nowej pracowni dokonali m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski i bydgoscy parlamentarzyści. Akcelerator Linac-MR kosztował 40 mln złotych. Sprzęt pracujący w technologii Linac-MR, umożliwia precyzyjną radioterapię zmian nowotworowych dzięki zastosowaniu tomografii rezonansu magnetycznego (MR), który został zintegrowany bezpośrednio z akceleratorem do radioterapii. 

Na czym polega przewaga akceleratora nad tomografem komputerowym? Otóż obrazuje on nie tylko budowę anatomiczną pacjenta jak TK, ale różnicuje tkanki również pod względem czynnościowym. 

 - Zastosowanie techniki MR w trakcie leczenia, pozwoli więc jeszcze dokładniej ogniskować strumień promieniowania terapeutycznego w guzie, nawet wówczas, gdy będzie on zmieniał swój kształt oraz pozycję ze względów fizjologicznych czy to w ramach odpowiedzi na kontynuowane leczenie promieniami (RA - radioterapia adaptacyjna) - wyjaśnia na stronie Centrum Onkologii dr n. med. Janusz Winiecki, szef Zakładu Fizyki Medycznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Bydgoszcz od tej chwili jest jedynym miastem w Polsce, które dysponuje taką aparaturą oraz czwartym ośrodkiem w Europie. 

Przypomnijmy, że Centrum Onkologii powstało w w marcu 1994 r. Wówczas ośrodek dysponował 150 łóżkami. W kolejnych latach placówka znacznie się rozrosła. W 2008 r. przy szpitalu otwarto hotel "Pozyton". W latach 2011-2013 zbudowano Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS). W 2013 r. rozpoczęto budowę Innowacyjnego Forum Medycznego, a rok później Polikliniki Centrum Onkologii.

 

Czytaj także: