Kryzys migracyjny lekiem na problemy demograficzne w Europie? W Wilnie trwają obrady specjalnej komisji Komitetu Regionów

Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
#
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

W dniach 8-9 lipca w stolicy Litwy odbywa się spotkanie Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Europejskiego Komitetu Regionów (CIVEX). W posiedzeniu bierze udział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Jednym z poruszanych tematów będzie m.in. kwestia migracji.

 

Dzisiejszym (8 lipca) priorytetem spotkania komisji były bieżące kwestie europejskie. Jej członkowie zapoznali się z informacjami dotyczącymi m.in. wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w kontekście kształtowania przyszłego, unijnego ustawodawstwa oraz wyzwań związanych z planowanym rozszerzeniem wspólnoty. Z kolei jutro (9 lipca) członkowie gremium wezmą udział w dyskusji nad problemami, ale i szansami, jakie niesie ze sobą migracja do Europy przybyszów m.in. z Afryki. W dyskusji zatytułowanej "Miasta i regiony na rzecz integracji migrantów" głos zabiorą m.in. eksperci z Przedstawicielstwa Krajów Nordyckich i Bałtyckich przy Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej.

Gospodarzami wyjazdowego posiedzenia CIVEX w Wilnie są dwaj litewscy członkowie Komitetu Regionów – mer Wilna Valdas Benkunskas i mer rejonu janowskiego Mindaugas Sinkevičius.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

 

Materiał prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu