Koncerty, zabawy, spotkania w szkołach, gala finałowa. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka tym razem odbywa się w Toruniu NASZA GALERIA

Region Raport
Styl Życia
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2023 - gala finałowa
Fot. Agencja Toruń

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to święto obchodzone każdego roku 20 listopada. W tym roku dziecięcym centrum Polski stał się Toruń – a obchody trwają znacznie dłużej, niż przez jeden dzień, bo od 15 do 20 listopada. Punktem kulminacyjnym była gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, która odbyła się w sobotę (18 listopada) w Arenie Toruń.


Samo święto ma już swoją tradycję, bo ustanowiono je - z inicjatywy ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka - uchwałą sejmu w 2014 roku, dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych konwencji o prawach dziecka. W tym roku podczas obchodów w Toruniu gościł obecny rzecznik, Mikołaj Pawlak. To jego ostatni Dzień Praw Dziecka w tej roli. Jak wiadomo niebawem nowy sejm ma się zająć wyborem nowego rzecznika (kadencja Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia).


Dla uczniów, nauczycieli, rodziców


Ponieważ  w Toruniu mieliśmy kulminacyjny moment ogólnopolskich obchodów Dnia Praw Dziecka, w całym mieście odbyło się szereg różnych wydarzeń. Część miała charakter zamknięty i była skierowana do nauczycieli czy uczniów (spotkania w szkołach). Na 20 listopada zaplanowano konferencję w Młodzieżowym Domu Kultury, podczas której ogłoszone zostaną wyniki „Ogólnopolskich badań jakości życia dzieci i młodzieży”, prowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.


Rzecznik Praw Dziecka miał też w planach odwiedziny w Hospicjum „Nadzieja”, a także  - 20 listopada - odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Toruniu na elewacji kamienicy przy ul. Klonowica19/Bydgoskiej 60 (jednocześnie będzie to otwarcie nowej placówki - Centrum Rozwoju i Terapii).


Gala finałowa w Arenie Toruń


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to również sporo różnorakich imprez – turniej piłkarski, warsztaty taneczne, warsztaty prowadzone przez miejskie instytucje.


Specjalna gala finałowa odbyła się w sobotę w Arenie Toruń. Rzecznik Mikołaj Pawlak nagrodził organizacje i instytucje toruńskie, działające na rzecz dzieci Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Następnie wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół Golec uOrkiestra. Jak było na podczas gali – zobaczcie naszą galerię!

  • A jeszcze dzisiaj (w niedzielę, 19 listopada) „Bądźmy bliżej! Świat dziecięcych emocji” – impreza, na którą zaproszone są całe rodziny, a która potrwa  od godz. 11:00 do 16:00 w Muzeum Etnograficznym. Będą szczudlarze, Max Krzyżówka, quizy i poczęstunek. Wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna w programie „Walt Disney dzieciom”.