Fala upałów w Polsce. Jak chronić się przed wysoką temperaturą? Przestrzegaj tych zasad!

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Długoterminowe prognozy pogody na tegoroczne lato wyglądają obiecująco. Zarówno lipiec jak i sierpień będzie dla urlopowiczów łaskawy, dostarczy nam dużo słońca i przyjemnej letniej temperatury. Synoptycy ostrzegają jednak przed najbliższymi dniami. W Polsce termometry pokazują już teraz powyżej 30 stopni Celsjusza. Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam zadbać o siebie i o Waszych bliskich w upalne dni.

 

Nawodnienie organizmu to podstawa

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Niezależnie od tego gdzie spędzamy wakacje należy zadbać o odpowiednią ochronę przed upałem i przede wszystkim nawadniać się. Pamiętajmy, że podczas bardzo wysokich temperatur organizm jest podatny na odwodnienie i ma trudności z regulacją temperatury ciała, co może doprowadzić do udaru, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Nie tylko samo picie wody jest ważne ale także to jak ją pijemy – otóż należy ją pić często i małymi łykami. Dziennie osoba dorosła powinna spożywać około 1,5-2 l wody, natomiast przy wysokich temperaturach zalecane jest podwojenie jej ilości. Dzienne zapotrzebowanie na płyny uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od masy ciała, wieku, aktywności fizycznej, czy właśnie temperatury otoczenia. Warto wiedzieć, że kawa, herbata, alkohol i napoje słodzone nie nawadniają naszego organizmu – działają wręcz odwrotnie, ponieważ są moczopędne. Oprócz wody nasz organizm dobrze nawodnią także świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, napoje izotoniczne, napary ziołowe. Świetnym sposobem na lepsze nawodnienie organizmu jest uzupełnienie diety o elektrolity do picia.

 

Jak chronić się przed upałem?

Prócz odpowiedniego nawadniania organizmu pamiętajmy o podstawowych zasadach ochrony przed upałami:

 • Pozostańmy w domu w godzinach największego nasłonecznienia bądź odpoczywajmy w cieniu, wśród roślinności
   
 • Zadbajmy o nakrycie głowy – czapki, kapelusze w ruch
   
 • Nośmy odpowiednie ubrania – lekkie, przewiewne, jasne, wykonane z naturalnych tkanin: len, bawełna
   
 • Chrońmy nasze oczy – zakładajmy okulary przeciwsłoneczne
   
 • Wybierajmy lekkie i chłodzące pokarmy
   
 • Chrońmy swoje ciało – stosujmy kremy z wysokim filtrem
   
 • Unikajmy intensywnej aktywności fizycznej w najgorętszych godzinach
   
 • Ochładzamy dodatkowo organizm – sprawdzą się tu świetnie chłodny prysznic bądź okłady
   
 • Nie bagatelizujmy sygnałów odwodnienia tj. pragnienie, suchość w ustach, ból głowy, osłabienie, nudność czy ciemny mocz

   

Zadbajmy także o odpowiednią temperaturę w domu

Warto zadbać również, o to by maksymalnie zmniejszyć temperaturę w naszym mieszkaniu. Prócz zainstalowania klimatyzacji jest kilka sposobów aby w naszym mieszkaniu dało się przetrwać upalne dni. Oto kilka z nich:

 • Wymieńmy halogeny i tradycyjne żarówki, które generują dużo ciepła na oświetlenie LED
   
 • Zasłaniajmy okna roletami bądź zasłonami w ciągu dnia, by wnętrze nadmiernie się nie nagrzewało
   
 • Wietrzmy mieszkanie wczesnym rankiem, wieczorem bądź nocą, natomiast unikaj otwierania okien w ciągu dnia, kiedy jest najbardziej gorąco
   
 • Ozdóbmy swoje wnętrza roślinami – dodają one ochłody w upalne dni i dotleniają powietrze
   
 • Zastanówmy się dobrze nad domowym menu w czasie upałów – unikaj dań, które wymagają długiego gotowania, czy smażenia
   
 • Zaopatrzmy się w wiatrak oraz nawilżacz powietrza

 

Przed nami cudowne, gorące lato. Łapmy promienie słońca, endorfiny, energię. Korzystajmy z pięknej pogody ale mądrze, z rozwagą. Upały naprawę mogą być bardzo niebezpieczne. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze. Nie zapominajmy także o naszych pupilach – zwierzęta powinny mieć zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i możliwość przebywania w możliwie chłodnych pomieszczeniach. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: