Darmowe projekty domów. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował projekty nieruchomości o wielkości 120 i 180 metrów kwadratowych

Puls Dnia
Styl Życia
#
Fot. GUNB

Na początku listopada, w ramach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wyłoniono 11 projektów domów jednorodzinnych, które udostępniono za darmo na stronach Urzędu. Pierwsze z nich zostały opublikowane na początku listopada, a teraz dołączyły do nich cztery kolejne o powierzchni blisko 120 i 180 mkw.

W bazie darmowych projektów GUNB można znaleźć 89 różnych i bezpłatnych dokumentacji odnośnie budowy własnego domu. Zdecydowana większość z nich to nieruchomości do 70 mkw. Pod koniec listopada br. liczba pobrań darmowych projektów wyniosła 77 tysięcy. Z kolei w przypadku domów powyżej 70 mkw. szacuje się, że w połowie września ilość pobrań wyniosła 70 tys. 

 

Co zawierają nowe projekty domów?

GUNB przedstawił na swojej stronie internetowej projekty domów o dość sporej powierzchni - jeden z nich ma około 120 mkw, a drugi - 180 mkw. Pierwszy z wymienionych projektów, dom Sebald o powierzchni 120 mkw., oferuje podział nieruchomości na dwie kondygnacje: parter oraz poddasze użytkowe. 

Na pierwszym z pięter przewidziano otwartą kuchnię wraz z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenie techniczne, łazienkę, hol oraz wiatrołap. Wszystkie pomieszczenia dają łącznie 65,07 mkw. powierzchni użytkowej. Na drugim z pięter przewidziano trzy pokoje, garderobę, łazienkę i korytarz. W tym przypadku powierzchnia użytkowa poddasza wynosi 50,64 mkw.

Oba warianty projektów różnią się ułożeniem pokojów. W pierwszym z nich wejście do domu, do którego równolegle przylega kuchnia, jest od strony zachodniej. W drugim projektanci założyli wejście od strony wschodniej. Powierzchnia użytkowa nie zmienia się i wynosi w obu przypadkach 115,71 mkw.

Dom Castor o powierzchni blisko 180 mkw. w swej dokumentacji zawiera rzut architektoniczny z uwzględnieniem garażu. Ten ma łącznie wynosi 23,8 mkw. spośród 102,6 mkw przewidzianych na parter. W pozostałej części piętra uwzględniono kotłownię, półotwartą kuchnię, duży salon, łazienkę, korytarz oraz pokój. Na poddaszu znajdują się natomiast trzy pokoje (każdy z garderobą), łazienka, pralnia oraz korytarz. Druga z kondygnacji ma mieć powierzchnię 74,7 mkw. W projekcie Castor drugi wariant oferuje odwrócenie części pokoi. Zmianie nie ulega za to powierzchnia użytkowa, która łącznie wynosi 177,3 mkw.