Nowo-stary rektor pokieruje największą uczelnią w kujawsko-pomorskim

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Andrzej Romański / UMK

Profesor Andrzej Tretyn od 1 września ponownie stanie na czele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Biolog jest doskonale znany w toruńskim środowisku akademickim, gdyż z uczelnią jest związany od 50 lat, a w przeszłości pełnił już obowiązki rektora.

 

Wybory na UMK

We wtorek (12.03) w Auli UMK w Toruniu doszło do wyborów nowego rektora toruńskiej uczelni na kadencję 2024-2028. Elektorzy mieli do wyboru dwóch kandydatów prof. Andrzeja Tretyna, który stał na czele UMK w latach 2012-2020 oraz prof. Wojciecha Wysotę - prorektora do spraw nauki. O reelekcję nie starał się obecny rektor i specjalista od prawa wyborczego prof. Andrzej Sokala.  

Całe wybory trwały blisko 5 godzin. Kandydaci mieli okazję zaprezentować pokrótce swoje programy, następnie długo odpowiadali na liczne pytania społeczności akademickiej. W procedurze głosowania udział wzięło 248 obecnych elektorów. Oddano 246 głosów - 142 otrzymał prof. Andrzej Tretyn, z kolei prof. Wojciechowi Wysocie zaufały 104 osoby.

 

Ogromny szacunek pomiędzy rywalami

Od 1 września na czele UMK ponownie stanie prof. Andrzej Tretyn. W swoim wystąpieniu po wyborze rektor- elekt z wyraźnym szacunkiem zwracał się do swojego kontrkandydata prof. Wojciecha Wysoty. Wyraził nadzieję, że nadal będą przyjaciółmi, zaś symboliczny bukiet róż, który otrzymał tuż po wyborze, przekazał prof. Wysocie z okazji urodzin.

- Jak powiedziałem będzie, to trudna kadencja i będziemy prosili o współpracę wszystkich, gdyż niewątpliwie będziemy musieli się zmierzyć z tymi wyzwaniami, które na nas czekają, a czego jeszcze nie wiemy. W przyszłym tygodniu biorę sobie urlop i będę sadził pomidory - mówił w swoim wystąpieniu prof. Tretyn.

 

Cele prof. Tretyna

Swój program prof. Tretyn określił w trzech słowach „Wspólnota - nowoczesność - rozpoznawalność”, który zawiera m.in. większą przejrzystość, promocję kluczowych obszarów badawczych, długofalową strategię, autonomię finansową wydziałów: części toruńskiego i całego Collegium Medicum.

Wśród propozycji rektora elekta znalazły się też inwestycje. Księgarnio-kawiarnia w rektoracie, food truck oraz pływający pomost przy Auli UMK. - Sądzimy, że studentów można zatrzymać na UMK także przyjazną atmosferą i komfortem studiowania. Chcemy, aby kampus był miejscem, w którym chce się być - powiedział prof. Tretyn.

 

#TretynTeam

Prorektorami będą - dr hab. Magdalena Barwiołek, która ma odpowiadać za kontakty międzynarodowe, prorektorem ds. nauki został dr hab. Adam Kola, sfera promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym przypada dr hab. Joannie Kucharzewskiej, za finanse i politykę kadrową odpowiedzialny będzie dr. hab Radosław Sojak, a za kontakty z samorządem studenckim Monika Wałachowska.

 

O nowo-starym rektorze

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn urodził się 12 kwietnia 1955 r. w Mielęcinie. W 1974 r., po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, podjął studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prof. Tretyn jest specjalistą od w zakresie biologii komórki, cytofizjologii, elektrofizjologii i fotomorfogenezie roślin, a także w biotechnologii medycznej i molekularnej cytofizjologii roślin.

Na swoim koncie ma 386 publikacji (omega.umk.pl), z czego odpowiednio 144 i 134 odnotowane zostały w bazach Web of Science i Scopus. Według tych źródeł jego prace zostały zacytowane odpowiednio 2540 i 2780 razy (bez autocytowań), a jego wskaźnik Hirscha wynosi 24. Według bazy Google Scholar prace prof. Andrzeja Tretyna były cytowane 4853 razy, a wskaźnik Hirscha wynosi 32. Sumaryczny wskaźnik oddziaływania (impact factor – IF) wszystkich publikacji to 221.

Prywatnie jest fanem muzyki rockowej.

 

Inne uczelnie

Na czele Politechniki Bydgoskiej nadal będzie stał prof. dr inż. Marek Adamski. Obecny rektor PB rocznikowo ma 47 lat. Z wykształcenia Adamski jest zootechnikiem oraz profesorem nauk rolniczych. Profesurę uzyskał w 2017 roku. W latach 2016-2020 prof. dr inż. Marek Adamski był dziekanem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (obecnie PB).

Wybory rektora na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbędą się 11 kwietnia. Dobiega końca druga kadencja prof. dr hab. Jacka Woźnego, który rządzi na bydgoskim UKW od 2016 roku. Oznacza to, że historyk i archeolog nie może ubiegać się o reelekcję. Oznacza to, że uczelnia od 1 września będzie miała nowego rektora. Do walki o fotel po dotychczasowym rektorze stanie trzech kandydatów, a będą to: dr hab. Artur Laska, prof. dr hab. Jarosław Burczyk oraz prof. dr hab. Bernard Mendlik.

 

Kto może zostać rektorem?

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rektorem może zostać osoba, która posiada minimum tytuł doktora. W przypadku uczelni publicznych rektora większością bezwzględną wybiera kolegium elektorów. Osoba wybrana albo powołana do pełnienia funkcji rektora jest zatrudniana w uczelni jako podstawowym miejscu pracy w rozumieniu ustawy nie później niż z dniem rozpoczęcia kadencji.