Konkurs na nową siedzibę starostwa Powiatu Toruńskiego rozstrzygnięty. Projekt może się podobać!

Region Raport
Biznes Region
#
toprojket.com

Ogród sensoryczny dla interesantów,  plac zabaw w dziedzińcu wewnętrznym, szpaler olch rosnących dziś na pustym placu wkomponowany w architekturę całości, wyłożony klinkierowaną cegłą obszerny parking ocieniony dodatkowymi szpalerami drzew, jasne, szeroko przeszkolne wnętrza… Projekt nowej siedziby starostwa Powiatu Toruńskiego może się podobać.    

Ostatniego dnia kwietnia ogłoszony został wynik konkursu architektonicznego na projekt nowej siedziby starostwa. Powstać ma ona na pustej obecnie – nie licząc wspomnianych olch – działce przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80, między ulicami Bukową a Wierzbową w Toruniu. Na zaproszenie do konkursu, współorganizowanego przez Powiat Toruński i toruński oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej odpowiedziało 66 uczestników, ostatecznie nadesłanych zostało 46 projektów. Ich oceną zajął się sąd konkursowy kierowany przez arch. Jerzego Grochulskiego, sędziego konkursowego z warszawskiego oddziału SARP.   
 

Rybnik górą

  • I nagrodę w konkursie w wysokości 50 tys. zł wraz z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki  zdobyła prowadzona przez Joannę i Marka Wawrzyniaków pracownia Toprojekt z Rybnika. 
  • Projekt starostwa przygotował zespół architektów w składzie: Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak, Agata Skiba, Pushkraj Tambdey, Katarzyna Mazurek,  Monika Dudzik, Marek Lis i Jakub Pielecha. 
  • Jak informuje starostwo, „nagrodę przyznano za czytelny układ przestrzenny, poprawne rozwiązania funkcjonalno-użytkowe, bezpieczeństwo i komfort użytkowników oraz optymalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (…)  Na uwagę zasługuje konstrukcja przykrycia dwukondygnacyjnej sali operacyjnej i sali rady zaprojektowanej z drewna klejonego, a na ścianach zaprojektowano panele akustyczne z jasnego drewna sprawiając, że wnętrze stanie się ciepłe, przyjazne i przytulne. Sala rady jest otwarta zarówno na widok z hali operacyjnej, jak i z zewnątrz.
     

Kolejne nagrody  w konkursie zdobyły: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina oraz pracownia Ambient Magdalena Pios z Warszawy  - odpowiednio miejsca drugie i trzecie. Jury przyznało także równorzędne wyróżnienia pracowniom: P2PA (Wrocław),  Miks.tura Architekci (Toruń) i Dot Architekci  (Toruń). 

Dyskretnie i bez dominacji

Zwycięski projekt to architektura dyskretna, elegancka, wkomponowana w otoczenie. Zespół starostwa tworzyć ma bryła podzielona na trzy części: trójnawowy i trójkondygnacyjny segment zachodni, jednokondygnacyjna nawa łącząca i także trójkondygnacyjny i trzynawowy, ale nieco krótszy segment wschodni. Budynek ma być posadowiony w głębi parceli a część od strony ulicy Skłodowskiej-Curie, od linii rosnących tam drzew, zajmować ma parking. Część z łącznie 250 miejsc parkingowych mieścić się będzie także na parterze budynku - z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych zrezygnowano z parkingu podziemnego. Zachodnia część mieścić ma właściwe starostwo m.in. z salą rady, część wschodnią zajmą urzędy powiatowe – min. Urząd Pracy i Centrum  Pomocy Rodzinie.  

Wnętrza są przestronne, doświetlone, szeroko przeszklone, co ma podkreślać – jak opisują to autorzy projektu - że „budynek powinien być miejscem spotkań społeczeństwa z władzą, a nie symbolem jej dominacji”.     
 

O dalszych  losach tej inwestycji decydować już będzie nowy, wyłoniony po ostatnich wyborach zarząd powiatu.  Jak poinformowano nas w starostwie, nowy zarząd i rada dopiero będą się zapoznawać z dokumentacją i pochylać nad tą sprawą.